עבור אל תוכן

חוקי הפורום - נא לקרוא

תמונה

מהו אלוהים בשבילך ?

• אנא התחבר בכדי להגיב
70 תגובות לנושא זה

#1 helpy4

helpy4

אני בחבר'ה

• רשומים
  • 612 הודעות

נכתב ב- ‎06/02/2008‏, ‎02:06

אי שם בחלל מחוץ לגבולות מערכת השמש בחלל הקוסמי האפל נעה במהירות עצומה החללית הלא מאויישת וואיג'ר 2, הקשר עימה נותק זה מכבר, אך את תפקידה האחרון עדיין לא מיצתה.
על גבי דיסקית גדולה הקבועה בדופנה מצויירת מפת מערכת השמש כולה כשבמרכזה מודגש היטב מיקומו של כדור הארץ הקטנטן שלנו
בנוסף על כך פועל ברציפות פטיפון המשמיע את המילה שלום בעשרות שפות כל העת.

שרטוט נוסף מורה את הדרך המדוייקת כיצד להגיע אל אותה חברה מוזרה הנקראת אנושות.
במרכז בקרה המיוחד למטרה זו, מאזינים לשדרים רגילים המגיעים כל העת מן החלל כגון קרינות שונות החוצות את מרחבי תבל העצומים ומצפים שמא ואולי יבוא האות הגורלי, אותו שדר רדיו בעל משמעות שיורה על כך שאיננו לבד ביקום ואולי מישהו נתקל במקרה בחללית האבודה, פיענח את המסר והחליט להשיב לנו סוף סוף תשובה.

שאלת האנושות מהדהדת בחלל: האם יש עוד מישהו חוץ מאיתנו בכל היקום האדיר הזה, האם יש מישהו המוכן לענות לנו סוף סוף ?!

ואולי יש מישהו שבאמת עונה לנו כבר זמן רב, רק שאנו איננו יודעים לפענח את אותותיו, ואולי מדובר באינטלגנציה כה גבוהה עד שקשה לנו להבין בדיוק את כללי השפה שלה?

נפש האדם כמהה מיום היוולדה לחום ואהבה שיורעפו עליה, חסכים רגשיים בגל צעיר פוגעים כידוע ביכולת השכלית של הילד לטווח הארוך, בנוסף תמיד מחפש האדם את מה שמעבר, את הטוב המושלם, ואת המסתורין שהוא לעולם לא ידע. האדם רוצה בתת הכרתו לשוב ולקבל את אותה הרגשת ביטחון שהיתה לו בטרם בואו לעולם, יש לו צורך נפשי עמוק לקשר איתן עם יוצרו, וכל עוד הוא לא מצליח לתקשר איתו רוחו נסערת והיא ללא מנוחה.

אחת ההוכחות המדהימות להיותינו מיוצרים על ידי אלוהים היא העובדה שכולנו מדברים עליו כל כך הרבה , מתייחסים אליו
ולכל אחד מאיתנו ישנו האלוהים הפרטי שלו
זה שמלווה אותו ברגעים קשים
ואליו הוא נושא תפילה בעת מצוקה , או אפילו משבח אותו כאשר הוא מקבל מתנה משמים .
בחלק זה אני אביא לאט לאט חוויות של אנשים מאירועים יום יומיים שהעלו בגופם צמרמורת ...
והדעת והשכל התקשרו באחת לאמר :
" יש אלוהים " במחשבה צלולה חלקה וברורה .
את אותו הרגע שלנו הפרטי ... אנו נשתדל לחלוק כאן עם כולם .
אבל לפני כן נביא קצת אקשן ..
קיראו בעיון ותרוו נחת מעצמכם .

הד''ר קארל יונג מי שהיה אחד הפסיכיאטרים הגדולים במאה העשרים כתב בספרו ''האדם המודרני המחפש אחר נשמתו'' את הדברים הבאים:

''במשך שלושים השנים האחרונות התייעצו איתי בני אדם מכל ארצות התרבות, טיפלתי במאות רבות של חולים.
בין כל חוליו, שהיו במחצית חייהם השניה – כלומר: בני שלושים וחמש ומעלה – לא היה אפילו אחד, שבחישוב אחרון לא היתה בעייתו בעיה של מציאת השקפת עולם דתית, לגבי החיים.
אוכל לומר בוודאות כי כל אחד מאלה חלה, משום שאיבד את מה שהאמונה העניקה לו ואף אחד מהם, שלא חזר להשקפת העולם הדתית שלו, לא נרפא רפואה של ממש''.

דבריו של ד''ר יונג מהווים התראה חמורה מאוד לכל שיטת התרבות המערבית המטריאליסטית שלא השכילה להבין את הצורך הנפשי העמוק שיש לאדם עם יוצרו, וניתוק קשר זה הריהו כניתוק ילד רך מעם הוריו בגיל צעיר, לא פלא אם כן שבכל שלושים דקות בממוצע מישהו בארצות הברית נוטל את חייו, ובעל מאה שניות יוצא מישהו מדעתו.

מנהיגה של הודו המפורסם מכולם, מאהאטמה גנדי, התבטא פעם ואמר – ''בלי תפילה – הייתי יוצא מדעתי כבר לפני זמן רב'', ויליאם ג'ימס מי שהוכתר כ''אבי הפסיכולוגיה המודרנית'' הצהיר פעם ש – ''האמונה היא אחד הכוחות שבאמצעותם חים בני אדם, והיעדר מוחלט של אמונה פירושו התמוטטות''. חתן פרס נובל ד''ר אלכסיס קארל כתב במאמר שפורסם ב''רידר'ס דייג'סט'' דברים דומים:

''התפילה היא צורת האנרגיה רבת העוצמה ביותר שניתן להפיק. זהו כוח מוחשי ממש כפי שכוח משיכת האדמה הוא מוחשי. כרופא, ראיתי אנשים אשר - לאחר שכל שיטות הריפוי האחרות נכשלו – נחלצו ממחלה, וממרה שחורה, כתוצאה מהניסיון השליו לפתוח בתפילה... התפילה, כראדיום, היא מקור לאנרגיה מאירה, המפיקה את עצמה... באמצעות התפילה מבקשים בני אנוש להגביר את האנרגיה ה'סופית' שלהם, על ידי שהם מפנים את עצמם אל המקור האינסופי של כל האנרגיה.

כאשר אנחנו מתפללים, אנו מתקשים עם כוח ההנעה שאין למצותו, המסובב את כל היקום. אנו מתפללים כי חלק מכוח זה יוקצה לצרכינו. אפילו כאשר אנו מבקשים זאת, מתמלאים החסרונות האנושיים שלנו, ואנו קמים מחוזקים, מתוקנים... בכל עת שאנו פונים לקב''ה בתפילה מקרב לב, אנו משנם לטובה הן את נשמתנו והן את גופנו. אין כל אפשרות שגבר או אישה יתפללו, ולו גם לשנייה אחת ויחידה, בלא לחולל תוצאות טובות כלשהן.
משהו אישי -
אני יודע שישנם כאן כאלה שזה לא חידוש להם .. אבל אני הייתי פעם מחייל קרבי ונוכחתי מקרוב שישנם אנשים שדאגו לפרסם בכל הזדמנות שהם אינם מאמינים
וראה איזה פלא .. כשהיו סכנות גורליות , פיתאום ראית איך הכל מתהפך
בזמן מילחמת המיפרץ הראשונה הייתי שייך ליחידה שהתאמנה להכנס לעיראק דרך ירדן , חיכינו בצפיה דרוכה לרגע ההתקפה של האמריקאים
אז יתברר האם אנו נכנסים או לא .
אני הייתי אז באחד מהתקופות של ההתחזקות הדתית , לא הייתי חרדי או משהו כזה .
הנחתי תפילין וציצית וכיפה ,ושבת שמרתי . סה טו .
הייתי מ"כ ,וללכת להניח תפילין באמצע תירגול או משימה , זה עורר ויכוחים מעצבנים עם המכי"ם האחרים
היו לי באותה תקופה ויכוחים קשים עם אחד מהם במיוחד ששמו שושני (קצת שיניתי מפאת כבודו ,אולי הוא גולש כאן ויפגע חלילה )
חוץ ממני היה עוד חייל צוות רגיל שגם הוא היה דתי מלידה .
והנה הגיע איזה רגע שפתאום נישמעה בבסיס האזעקה . טוווווווואווו . מפחיד לאללה .
והמכשיר קשר בחדר התחיל לטרטר הודעות . הפריצה לעיראק על ידי האמריקאים כבר החלה יומיים קודם ,והטילים התחילו יום קודם ליפול על ת"א .
כך שהיה ברור לכולם שהמדובר הוא בפריצה שלנו לעיראק . מתחילה עכשיו
אחד הקצינים ניגש לברר בקשר " האם זה תרגיל ? או אמת "
אמת אמת !! נישמעו הקריאות .
במיידי לגשת לאפסנאות ולקחת ציוד חירום , למלא את הכילים בציוד אישי ואוכל ... וכו' וכו'
כמה זמן יש ?
תוך שעתיים ליהיות מוכנים לתזוזה .
מכיוון שיש לי צוות עם חיילים , התכוננתי לרוץ לאפסנאות . רצתי עם כל המכי"ם והחיילים . העמסנו על הג'יפים מהמטבח מנות קרב ועוד כל מיני אביזרים
וחזרנו למישטחים למלא את הכילים
לאחר שעה וחצי בערך סיימנו להתארגן , בגדול .
נותרו עוד שיפצורים אחרונים ..
בתוך כל ההמולה אמרתי לחייל הדתי שירוץ לבית הכנסת ויביא לכל כלי ספרי תהילים ותפילין שהיו שם "תעשה חלוקה הוגנת "
שושני שמע אותי ,ולא הגיב ..
החייל חזר תוך כמה דקות והחבר'ה התנפלו על הספרים והטמינו אותם ,מי בכילים ומי בכיסים והנהגים בתא הנהג ,,,וכן הלאה .
פיתאום פונה אלי שושני (שמאלן ,אטאיסט מושבע ממש )
אהה ... אולי כדאי שתאסוף את המאמינים ותגשו לבית הכנסת . כשתהיה קריאה אני אקרא לכולכם ,או קיי
תעזוב לא צריך עכשיו , אמרתי . "יש לי לארגן --- "
הוא מסתכל לי בעיניים ואומר " אל תדאג ,אני אעשה הכל , עכשיו חשוב להתפלל , רוצו "
הסתכלתי לו בעיניים , ראיתי דאגה אמיתית ...
"אל תחשוב , לך !!"
לקחתי איתי שישה חבר'ה שידעתי שיבואו .. ורצנו להתפלל בבית הכנסת .
למעשה נשארנו ככה בכוננות על - כמעט שבוע .
ובסוף לא היה כלום .
אבל את הרגעים האלה - בהקפצת האמת הראשונה בחיי שחוויתי עם שושני ..אי אפשר לשכוח .
לאחר שהכל נגמר עלינו ללבנון , דאגתי להתרחק ממנו בעיניינים האלה .
כי הרגשתי שהוא יפגע אישית אם אשאל אותו "מה קרה גיבור גדול ,הרגשת שאתה צריך עזרה ממרמים מההוא שאיננו ?"
לא שאלתי אותו מעולם על כך
אבל הוא כבר לא התווכח איתנו על כלום .

לאחר שנים מצאתי צידוק לרגשות שלי בדבריו של הרב זמיר כהן :
הקשר העמוק והבסיסי שיש לאדם עם בוראו מולידו, פורץ החוצה גם לאחר שנות ניתוק רבות, ידועה האימרה ש''בחפירות, בעת מלחמה, אין הרבה אתאיסטים'', גם אצל ה''חברה'' הקשוחים ביותר בוקעת התפילה מתוך מעמקי הלב בעת שהם עומדים ברגע האמת. לכך מוצאים אנו דוגמאות מתוך ההיסטוריה הכאובה של ארצינו:

''בזמן מבצע סיני שטה פלוגת חיילים בסירה בים סוף. הסירה עלתה על מוקש והחלה לטבוע. מקום האסון היה מרוחק מאילת, לא הצליחו להזעיק עזרה, והסירה שקעה במהירות. הפלוגה היתה מורכבת מחיילים בעלי רקע מגוון: אנשי השומר הצעיר, הקיבוץ המאוחד, אנשי חירות וכו. והנה, כאשר חשו בסכנה, התחילו כולם להתפלל, בלי יוצא מן הכלל: ''אנא ה' הושיעה נא!'' על יד שולחן הכתיבה או בבית הספר יכולים הם להיות כופרים, אך בסכנה, כאשר יד ההשגחה מסירה את הטיח החיצוני של תרבות ואידיאולוגיה, נחשפת הנפש בפירפוריה בין חיים ומוות, ומתגלה מהותה האמיתית, מתגלה הקשר הטיבעי בין אדם לבוראו''.

''על ברכת כוהנים בצוללת, לפני חדירתה לנמל מצרי במלחמת ששת הימים, סיפר אברהם דרור, מפקד הצוללת ''תנין'': יש לנו בצוללת טבח, שמו עטרי ממוצא תימני, דתי, ולדעתי אחד מל''ו הצדיקים ממש. במשך כל זמן הפעולה לקח עטרי את ספר התורה ומצוי באניה, וערך תפילה. אח''כ התייצב באמצע הצוללת עם תנ''ך בידו, בירך את אנשי הצוות לפי התור ב''ברכת כהנים'', ונישק אותם. היית צריך לראות כיצד החבר'ה הנוקשים האלה התרגשו, וממש חיכו לברכתו של עטרי!''

וממלחמת יום כיפור:

''טבילת אש ראשונה בחזית התעלה. מטוסים, ארטילריה, טילים, קרב בלימה נמרץ, עקוב מדם. ואחר כך באה הפקודה לנוע לעבר הגיזרה המרכזית, לסייע בצליחה מערבה. בחניון הלילה, לפני היציאה אל מקום הצליחה, קורא הוא (הסגן דורון) לכל הטאנקים להאזין ברשת. 'הודעתי להם שאמנם אינני איש דתי, אך בכל זאת יהודי הנני. ביקשתי בקשר, שכל אחד מן המאזינים יחבוש כובע, ואז קראתי להם את ברכת היציאה לקרב. היתה זו חוויה גדולה, לשמוע את כל הטאנקים עונים, אחרי שסיימתי את קריאת התפילה: 'כאן אחד, אמן, עבור', 'כאן שניים, אמן, עבור', וכן הלאה. תחושת התעלות עצומה הדהדה בקולות האלמוניים שאישרו את האזנתם לברכה''.

ספרו על האלוקים .. על זה שאתם מרגישים קרוב קרוב בתוך ליבכם .
ואולי גם לכם יש סיפור אישי מעניין .

#2 rcl-nadav

rcl-nadav

Q-nadav

• חבר של כבוד
  • 508 הודעות

נכתב ב- ‎06/02/2008‏, ‎14:29

מעניין. קראתי הכל.

Peter: "Well, I took our baby to the gym, and the gentle man there advised me to put him on Steroids." S
Lois: "And you listened to him?!" S
Peter: "Yeah, I believe everything everyone tells me anywhere." S

(family guy, 713)

#3 עדי-בלי-בצל

עדי-בלי-בצל

כנראה שלא כל כך

• Q-Subber
  • 3,252 הודעות

נכתב ב- ‎06/02/2008‏, ‎19:42

"אלוהים" שלי הוא לא יותר ממיתוס שהמציאו אבותינו הקדמונים, על מנת להסביר לעצמם שאלות שטרם נמצאו להן תשובות בכל זמן נתון.
פעם לאנשים היה "אלוהים" על מנת להסביר שאלות כמו "למה יורד גשם?", והיום, כשאנו מספיק מלומדים לדעת למה יורד גשם, "אלוהים" "פותר" שאלות מסוג "מהי סיבת קיומנו?".
בעיני אם אנשים צריכים להאמין במשהו על מנת לחזק את רוחם, לשאוב איזו נחמה, או להפוך את חייהם לשלמים יותר, אז שיהיה להם בכיף. כל עוד הם לא מסתכלים עלי כמו חוטא וטמבל שלא רואה את האור, אני לא אתייחס אליהם כאנשים חלשים שבוחרים להאמין באגדות במקום במציאות.

1h9roi.gif

#4 Shloogy

Shloogy

מתרגם משכמו ומטה

• Q-Fame
  • 6,105 הודעות

נכתב ב- ‎06/02/2008‏, ‎20:04

"אלוהים" שלי הוא לא יותר ממיתוס שהמציאו אבותינו הקדמונים, על מנת להסביר לעצמם שאלות שטרם נמצאו להן תשובות בכל זמן נתון.
פעם לאנשים היה "אלוהים" על מנת להסביר שאלות כמו "למה יורד גשם?", והיום, כשאנו מספיק מלומדים לדעת למה יורד גשם, "אלוהים" "פותר" שאלות מסוג "מהי סיבת קיומנו?".
בעיני אם אנשים צריכים להאמין במשהו על מנת לחזק את רוחם, לשאוב איזו נחמה, או להפוך את חייהם לשלמים יותר, אז שיהיה להם בכיף. כל עוד הם לא מסתכלים עלי כמו חוטא וטמבל שלא רואה את האור, אני לא אתייחס אליהם כאנשים חלשים שבוחרים להאמין באגדות במקום במציאות.

תשובה טובה.
ראיתי את זה כמוך עד לא מזמן.

חוקי הפיזיקה, חוקי הטבע, בריאת העולם, קיומנו על כוכב זה...
כל אלה הם התקדמות טבעית של הדברים.
אני קורא ל"התקדמות הטבעית" הזו - לכוח חסר המודעות הזה - אלוהים.

אני מתקשה מאוד להגיע לאמונה אמיתית וכנה בדברי האל על פי האמונה היהודית.
גדלתי בבית אתאיסטי מאוד (למרות שהאינדיאנית מתחזקת לאחרונה ומחזקת אותי בדרך...).

לדעתי פשוט כל אחד נותן לו שם אחר ומייחס לו כוחות אחרים.

#5 עדי-בלי-בצל

עדי-בלי-בצל

כנראה שלא כל כך

• Q-Subber
  • 3,252 הודעות

נכתב ב- ‎06/02/2008‏, ‎22:07

אני קורא ל"התקדמות הטבעית" הזו - לכוח חסר המודעות הזה - אלוהים (...) לדעתי פשוט כל אחד נותן לו שם אחר ומייחס לו כוחות אחרים.

זהו, שבד"כ במושג "אלוהים" הכוונה היא לא לחוסר מודעות, אלא ההפך: למוקד של מודעות טוטלית (סיבה לכל דבר, שיפוט ערכי, ידיעת כל סוד ונסתר ועוד...) אם הבנתי אותך נכון, אז כאילו לכל אחד יש אלוהים, רק הוא פשוט צריך לקבוע מה הוא בעצם? :D

1h9roi.gif

#6 Shloogy

Shloogy

מתרגם משכמו ומטה

• Q-Fame
  • 6,105 הודעות

נכתב ב- ‎06/02/2008‏, ‎22:26

לגבי הדבר האחרון שאמרת, נכון מאוד. אני גם אוסיף ואומר שישנם אנשים שדרך המחשבה שלהם אומרת שיש בהם עצמם אלוהות ברמה מסוימת. הם משפיעים על חייהם ועל הסביבה שלהם ורואים ביכולת ההשפעה הזו משהו שדומה לבריאה או לכוחות שמיוחסים לאל.

לגבי העניין הראשון, לצערי אתה טועה. יש זרמים שלמים ביהדות שמאמינים בדיוק בזה - שאלוהים חסר מודעות או יישות וש"כתביו" ו"דרישותיו" הם פשוט עניין של שכל ישר ומסורת של אלפי שנים.

#7 עדי-בלי-בצל

עדי-בלי-בצל

כנראה שלא כל כך

• Q-Subber
  • 3,252 הודעות

נכתב ב- ‎06/02/2008‏, ‎23:19

לגבי הדבר האחרון שאמרת, נכון מאוד. אני גם אוסיף ואומר שישנם אנשים שדרך המחשבה שלהם אומרת שיש בהם עצמם אלוהות ברמה מסוימת. הם משפיעים על חייהם ועל הסביבה שלהם ורואים ביכולת ההשפעה הזו משהו שדומה לבריאה או לכוחות שמיוחסים לאל.

לגבי העניין הראשון, לצערי אתה טועה. יש זרמים שלמים ביהדות שמאמינים בדיוק בזה - שאלוהים חסר מודעות או יישות וש"כתביו" ו"דרישותיו" הם פשוט עניין של שכל ישר ומסורת של אלפי שנים.

לגבי החלק הראשון, אז לפחות אני חושב שאני אישית לא. אין בי יותר "קדושה" מאשר איזו אבן שזרוקה בחוץ. נכון שאני דבר מופלא ומתוחכם בהרבה מאותה אבן, אבל למעט בעיה מוראלית אצל אלו שאני יקר להם, עצם קיומי או אי-קיומי לא משנה מאומה.
אם מחר בבוקר יפול עלי עץ, ואני אמות במפתיע, זה לא יהיה בגלל שאלוהים נקם בי, אלא כי שורשי העץ נרקבו והיתה רוח כשעברתי תחתיו. עצם העדרי לא ישנה כלום, והעולם לא יסתובב מהר או לאט יותר איתי או בלעדי (למרות שהיה משמח אותי יותר להניח ההפך.)

לגבי הטענה השניה קשה לי להשיב, אני רחוק מכל התמצאות בנושא.

1h9roi.gif

#8 helpy4

helpy4

אני בחבר'ה

• רשומים
  • 612 הודעות

נכתב ב- ‎07/02/2008‏, ‎02:11

שלום
אני לא כל כך רוצה להכנס לעימות חזיתי עם הטענה שאתה מעלה ,מולך . כי אני חושב שבשיחה יהיה הרבה יותר קל לי לפרוך את טענתך מאשר בכתיבה .
מה גם שניסיוני האישי בוויכוחים מסוג זה לא תמיד הועילו ואף הזיקו .
חושבני שטענה זו שהצגת משקפת מחשבה של אדם שגדל בסביבה מנותקת מהיהדות . וזאת משום שהיא מאופיינת בחוסר ידיעה בסיסית באמונה יהודית מקורית .
תסלח לי אם אני נשמע ,כמרצה בשכר .
אבל תאמין לי שכל ההסטוריה נטחנה אצלי מכל הצדדים עד דק .
בשנותיי הצעירות עוד התווכחתי עם טענות אלו שאני עצמי מביא ,והושפלתי על ידי האמת .
היום דברים אלו כבר מפורסמים ממש . ואין בהם חדש .
ואע"פ כן לא הרבה מבני הנוער יודעים על השתלשלות האירועים כפי שהיו . מכיוון שהוצגו תמיד באור אחיד שהגיע מצד אחד משוחד עד לכאב .

ההנחה שהצגת כאילו אנשים בדו מליבם את מציאות ה' ,נוצרה רק בדורות האחרונים ,עת התחזקה ההתנערות משורשים יהודיים על ידי מס' לא גדול במיוחד של אנשים שהתפתו לתרבות חדשה ונוצצת בגרמניה שלפני 150 שנה בערך . הם קראו לעצמם " משכילים " .
אותם אנשים חיפשו משמעות חדשה ,מכיוון שפשוט מאסו בקיום מיצוות ולימוד תורה ,ותמכו בצורה נילהבת בהתבוללות עם הגויים באירופה
זרקו כל סממן יהודי , תלבושת חדשה והליכה למופעים והצגות משכו אותם וקרצו להם יותר מאשר התכנסות סביב ספרי המוסר והחכמה התורנית .
אף אחד מהם . לא ניגש לעניין הנטישה עם מחשבות מעמיקות או תוך כדי ויכוח .
הם בחרו לעצמם קושיות . לא חיכו לתירוצים או הסברים . סתם נטשו את הספינה .
הם וצאצאיהם ,אלו שברבות הימים מצאו להפתעתם שגם בלבושם ושפתם החדשה עדיין שנואים הם בעיני הגוי .
פוגרומים וצרות לא פסחו אף עליהם .
ולכן נאלצו בעל כרחם להזקק לשאלת היהודים .
כך הוקמה הציונות .
ומאז ועד היום ישנם חילונים ודתיים .
בשנות ה20 עד שנת 67 בערך הציבור נחלק ממש לשני קבוצות , עד אז עוד היו קשרים משפחתיים ממש . אח דתי חרדי ודודה חילונית וכן הלאה .
אותם החילונים שגדלו אז בארץ ,שבאו ושאלו שאלות על הוריהם .מדוע אנחנו כך והם כך , קיבלו מטר של טענות בגנות הדת והאמונה : פרזיטים , אוכלי לחם חסד , גועליים , פרמיטיביים ועוד "ברכות "
לא פלא שכיום ישנו דור או שניים שגודל בבורות עצומה לגבי יהדותו .
את ההשוואה בין אמונה לחייו הוא מקבל מתכנים בסרטים או מחינוך חילוני בבתי ספר חילוניים
אף פעם לא עומדת בפניו בחירה אמיתית .
אני אמנם עושה כאן הכללה .
וידוע לי שישנם גם כאלה שבאמצע .
אותם האמצעיים הם בעלי אמונה "מדיום " . אבא קצת מסורתי או הסבא . כך שרקע מסויים ברמה נמוכה ,כן קיים .
תחשוב סביר : נראה לך נורמלי שעם שלם על משפחותיו יכנע לאיזה גחמה או חלום בלי מציאות . ויכריח דור אחר דור לשמור אמונים לתורה .
טענתו שונה מכל הדתות שאתה מכיר על הגלובוס .
עם ישראל טוען שהאלוקים דיבר איתו בציבור . ברבים .
תוך מעמד נבואי שלא ניתן לעירעור כלל . לא חלום ולא כלום .
ה' ידע שהוא חייב לשכנע את כולם שהוא זה שמדבר איתם הוא הבורא היחיד .
לכן הפך להם סדרי טבע סדירים .
אוכל משמים וקריעת ים סוף ןעשרת המכות ועוד המון ניסים וניפלאות בכל הדורות הראשונים .
מה גם שבתקופתם לא היו רחוקים מאמונה ,או עדות אמיתית על בריאת העולם .
בין יוצאי מיצרים היו מבוגרים שאבא שלהם עוד ראה בעיניו את יעקב אבינו ויוסף ולוי ושאר הבנים .
יעקב היה נכדו של אברהם אבינו . שראה עין בעין את נח (זה מהתיבה ) למד ממנו ומבנו שם . את סודות התורה .
נח דיבר עם האלוהים בעצמו וגם זכה להכיר באופן אישי את האדם הראשון . שהאריך ימים עד גיל 900 שנה בערך .
כך שלעם ישראל היתה מסורת על קיום האלוהים וכמו כן גם לאומות .
אלא שהויכוח בזמנם היה שונה בתחלית .
האם ה' ברא ועזב הכל להשתלשלות טיבעית ? או שאולי הוא משגיח והיכפת לו ממעשינו ?
זה היה הויכוח העקרוני בין מיצרים ושאר האומות לישראל .
ובכדי לחזק את האמונה בעם ישראל (כי לאברהם כבר הבטיח הבטחות לגאולת הפרט והכלל)נתן את הגילוי הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית .
מאז ועד היום . נתינת התורה לעולם ולישראל בפרט . נחשבת לקפיצת המדרגה בניהול חיינו העולמיים .
תורת המוסר השתנתה בכל העולם .
חכמים נדדו מארץ לארץ בכדי לשמוע על חכמת ישראל . דרך שלמה המלך ועד תקופות מאוחרות בהיסטוריה ,היוותה החכמה היהודית מושא להערצה בעיני חכמי האומות .
חלקם העתיקו דברי חכמה וקראו להם בשמות חדשים ולטינים ,"גנבו" מהזוהר קטעים על סיבובי הגלגל שנקרא כדור הארץ ועוד ועוד .
עד היום הזה התנ"ך הוא הבסט סייל אבר .
ובצדק .

תקרא לה' איך שתקרא ...הוא קיים .
ההוכחה הכי טובה היא עצמך . מאיפה באת ? השאלה הזו נטועה בך ובי ובכולם כמו חץ שמחייב פיתרון .
ולכן עולם המדע נע ונד ומוציא מילארדי דולרים בכדי לפענח קושיה זו ... בחלל ובארץ . ולא מוצא מנוח ..
מכאיבה לו התשובה הפשוטה שכבר קיימת .
הוא רוצה פיתרון חדש . אבל אין עוד מלבדו .

יועיל לך להכנס לשירשור הזה בכדי לקרוא מה אמרו גדולי החוקרים ו מהמדענים הנחשבים ביותר על אלוהים . http://www.qsubs.net...?showtopic=8885

#9 rcl-nadav

rcl-nadav

Q-nadav

• חבר של כבוד
  • 508 הודעות

נכתב ב- ‎07/02/2008‏, ‎06:40

אני אולי לא דתי, לא מספיק חזק ולא שומר שבת/חגים,
אבל אני יודע שיש אלוהים. איך?

מספיק לשמוע את כל הסיפורים על המוות קליני,
רק לשמוע מה אנשים מספרים מסלק ממך כל צל של ספק.

Peter: "Well, I took our baby to the gym, and the gentle man there advised me to put him on Steroids." S
Lois: "And you listened to him?!" S
Peter: "Yeah, I believe everything everyone tells me anywhere." S

(family guy, 713)

#10 עדי-בלי-בצל

עדי-בלי-בצל

כנראה שלא כל כך

• Q-Subber
  • 3,252 הודעות

נכתב ב- ‎07/02/2008‏, ‎21:48

שלום
אני לא כל כך רוצה להכנס לעימות חזיתי עם הטענה שאתה מעלה ,מולך . כי אני חושב שבשיחה יהיה הרבה יותר קל לי לפרוך את טענתך מאשר בכתיבה .
מה גם שניסיוני האישי בוויכוחים מסוג זה לא תמיד הועילו ואף הזיקו .
חושבני שטענה זו שהצגת משקפת מחשבה של אדם שגדל בסביבה מנותקת מהיהדות . וזאת משום שהיא מאופיינת בחוסר ידיעה בסיסית באמונה יהודית מקורית .
תסלח לי אם אני נשמע ,כמרצה בשכר .
אבל תאמין לי שכל ההסטוריה נטחנה אצלי מכל הצדדים עד דק .
בשנותיי הצעירות עוד התווכחתי עם טענות אלו שאני עצמי מביא ,והושפלתי על ידי האמת .
היום דברים אלו כבר מפורסמים ממש . ואין בהם חדש .
ואע"פ כן לא הרבה מבני הנוער יודעים על השתלשלות האירועים כפי שהיו . מכיוון שהוצגו תמיד באור אחיד שהגיע מצד אחד משוחד עד לכאב .

ההנחה שהצגת כאילו אנשים בדו מליבם את מציאות ה' ,נוצרה רק בדורות האחרונים ,עת התחזקה ההתנערות משורשים יהודיים על ידי מס' לא גדול במיוחד של אנשים שהתפתו לתרבות חדשה ונוצצת בגרמניה שלפני 150 שנה בערך . הם קראו לעצמם " משכילים " .
אותם אנשים חיפשו משמעות חדשה ,מכיוון שפשוט מאסו בקיום מיצוות ולימוד תורה ,ותמכו בצורה נילהבת בהתבוללות עם הגויים באירופה
זרקו כל סממן יהודי , תלבושת חדשה והליכה למופעים והצגות משכו אותם וקרצו להם יותר מאשר התכנסות סביב ספרי המוסר והחכמה התורנית .
אף אחד מהם . לא ניגש לעניין הנטישה עם מחשבות מעמיקות או תוך כדי ויכוח .
הם בחרו לעצמם קושיות . לא חיכו לתירוצים או הסברים . סתם נטשו את הספינה .
הם וצאצאיהם ,אלו שברבות הימים מצאו להפתעתם שגם בלבושם ושפתם החדשה עדיין שנואים הם בעיני הגוי .
פוגרומים וצרות לא פסחו אף עליהם .
ולכן נאלצו בעל כרחם להזקק לשאלת היהודים .
כך הוקמה הציונות .
ומאז ועד היום ישנם חילונים ודתיים .
בשנות ה20 עד שנת 67 בערך הציבור נחלק ממש לשני קבוצות , עד אז עוד היו קשרים משפחתיים ממש . אח דתי חרדי ודודה חילונית וכן הלאה .
אותם החילונים שגדלו אז בארץ ,שבאו ושאלו שאלות על הוריהם .מדוע אנחנו כך והם כך , קיבלו מטר של טענות בגנות הדת והאמונה : פרזיטים , אוכלי לחם חסד , גועליים , פרמיטיביים ועוד "ברכות "
לא פלא שכיום ישנו דור או שניים שגודל בבורות עצומה לגבי יהדותו .
את ההשוואה בין אמונה לחייו הוא מקבל מתכנים בסרטים או מחינוך חילוני בבתי ספר חילוניים
אף פעם לא עומדת בפניו בחירה אמיתית .
אני אמנם עושה כאן הכללה .
וידוע לי שישנם גם כאלה שבאמצע .
אותם האמצעיים הם בעלי אמונה "מדיום " . אבא קצת מסורתי או הסבא . כך שרקע מסויים ברמה נמוכה ,כן קיים .
תחשוב סביר : נראה לך נורמלי שעם שלם על משפחותיו יכנע לאיזה גחמה או חלום בלי מציאות . ויכריח דור אחר דור לשמור אמונים לתורה .
טענתו שונה מכל הדתות שאתה מכיר על הגלובוס .
עם ישראל טוען שהאלוקים דיבר איתו בציבור . ברבים .
תוך מעמד נבואי שלא ניתן לעירעור כלל . לא חלום ולא כלום .
ה' ידע שהוא חייב לשכנע את כולם שהוא זה שמדבר איתם הוא הבורא היחיד .
לכן הפך להם סדרי טבע סדירים .
אוכל משמים וקריעת ים סוף ןעשרת המכות ועוד המון ניסים וניפלאות בכל הדורות הראשונים .
מה גם שבתקופתם לא היו רחוקים מאמונה ,או עדות אמיתית על בריאת העולם .
בין יוצאי מיצרים היו מבוגרים שאבא שלהם עוד ראה בעיניו את יעקב אבינו ויוסף ולוי ושאר הבנים .
יעקב היה נכדו של אברהם אבינו . שראה עין בעין את נח (זה מהתיבה ) למד ממנו ומבנו שם . את סודות התורה .
נח דיבר עם האלוהים בעצמו וגם זכה להכיר באופן אישי את האדם הראשון . שהאריך ימים עד גיל 900 שנה בערך .
כך שלעם ישראל היתה מסורת על קיום האלוהים וכמו כן גם לאומות .
אלא שהויכוח בזמנם היה שונה בתחלית .
האם ה' ברא ועזב הכל להשתלשלות טיבעית ? או שאולי הוא משגיח והיכפת לו ממעשינו ?
זה היה הויכוח העקרוני בין מיצרים ושאר האומות לישראל .
ובכדי לחזק את האמונה בעם ישראל (כי לאברהם כבר הבטיח הבטחות לגאולת הפרט והכלל)נתן את הגילוי הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית .
מאז ועד היום . נתינת התורה לעולם ולישראל בפרט . נחשבת לקפיצת המדרגה בניהול חיינו העולמיים .
תורת המוסר השתנתה בכל העולם .
חכמים נדדו מארץ לארץ בכדי לשמוע על חכמת ישראל . דרך שלמה המלך ועד תקופות מאוחרות בהיסטוריה ,היוותה החכמה היהודית מושא להערצה בעיני חכמי האומות .
חלקם העתיקו דברי חכמה וקראו להם בשמות חדשים ולטינים ,"גנבו" מהזוהר קטעים על סיבובי הגלגל שנקרא כדור הארץ ועוד ועוד .
עד היום הזה התנ"ך הוא הבסט סייל אבר .
ובצדק .

תקרא לה' איך שתקרא ...הוא קיים .
ההוכחה הכי טובה היא עצמך . מאיפה באת ? השאלה הזו נטועה בך ובי ובכולם כמו חץ שמחייב פיתרון .
ולכן עולם המדע נע ונד ומוציא מילארדי דולרים בכדי לפענח קושיה זו ... בחלל ובארץ . ולא מוצא מנוח ..
מכאיבה לו התשובה הפשוטה שכבר קיימת .
הוא רוצה פיתרון חדש . אבל אין עוד מלבדו .

יועיל לך להכנס לשירשור הזה בכדי לקרוא מה אמרו גדולי החוקרים ו מהמדענים הנחשבים ביותר על אלוהים . http://www.qsubs.net...?showtopic=8885

האמת היא שגם אני לא התכוונתי להתווכח, אבל במה שכתבת טמונות טעויות קשות, ומספר טיעונים בלתי-מנומקים במובהק, שממש זועקים לתשובה. אני לא מתאפק לציין כמה מהם:

א.
תנועת ההשכלה לא איפיינה פרטנית את היהודים, אלא את אירופה והמערב ככלל. ככל שהמדע התפתח, הוא הפריך יותר ויותר תזות דתיות, שהתבררו באמצעותו כלא יותר ממיתוסים. מדובר במתח קבוע, שאינו קשור כלל ליהדות, אלא להתנגשות בין תפיסת עולם שמרנית-מיתולוגית למודרנית-הוכחתית. עוד במאה ה-17 רדפה האינקוויזיציה הקתולית את גלילאו על גילוייו האסטרונומיים (שהיום הרי נכונים בעיני כולנו). ידע יהיה לעולם אויבה של הדת, שכן (כפי שציינתי בפוסט הראשון) אמונה היא פתרון לחוסר הידע, ולכן ככל שמתפתח הידע/מדע כך פוחת הצורך בדת.
אגב, העובדה שאתה קושר התבוללות כשזורה בהיחלשות האמונה הדתית מקורה או בחוסר ידע או סתם במניפולציה. אמנם נכון יהיה לומר שככל שתודעתו הדתית של אדם חלשה יותר, כך בוודאי יקל בעיניו להינשא לבני דתות אחרות, אך במובן הערכי אין כל קשר בין שתי המגמות; מקורותיהן אחרים, ובכללי, ההתרחקות מהדת הנוצרית באירופה היתה (ועודנה) גדולה יותר מאשר ההתרחקות מהדת אצל היהודים.

ב.
טענתך לפיה דורות גדלים תוך בורות עצומה לגבי יהדותם הינה לא רק שגויה, אלא לוקה ביוהרה שאין לה מקום. ליהדות ולעם היהודי פנים רבות, ולא כולן דתיות. להבנתי אלברט איינשטיין היה יהודי לא מי-יודע-מה פחות חשוב מהרמב"ם, והמוזיקה של איימי ויינהאוס מעניקה יותר חסד מזו של אברהם פריד.

ג.
כן. נראה לי הכי נורמלי בעולם שעם שלם על משפחותיו יכנע לאיזה גחמה או חלום בלי מציאות. בטח, בטח, בטח שכן. זה קורה שוב ושוב לכל אורך ההיסטוריה. סתם דוגמה פשוטה: קומוניזם.
המיתוס השגוי לפיו ככל שיותר אנשים טוענים משהו כך הוא בוודאי נכון יותר, הוא פשוט בדיחה, ואפשר לחזור רגע לגלילאו, שטען לבדו שכדוה"א מסתובב סביב השמש, בזמן שכל העולם ואחותו "ידעו" שלא כך הדבר.

ד.
אם להאמין לספר שמות, בני ישראל היו עבדים במצרים 340 שנה, כך שבין יוצאי מצרים בטח לא היו הרבה מבוגרים שאבא שלהם עוד ראה בעיניו את יעקב אבינו ויוסף ולוי ושאר הבנים, בשביל דבר כזה הם היו צריכים לחיות 200 שנה. לדעתי זה לא גיל שהרבה עבדים מגיעים אליו.

ה.
לטענתך "האם ה' ברא ועזב הכל להשתלשלות טיבעית? או שאולי הוא משגיח ואכפת לו ממעשינו? זה היה הויכוח העקרוני בין מצרים ושאר האומות לישראל". זה לא נכון שבע פעמים. אם כבר, אז הויכוח היה על האמונה באל אחד (מונותאיזם) או אמונה אלילית. סתם לרקע היסטורי: יציאת מצרים מתוארכת מסורתית לבערך 1500 לפנה"ס, והמונותאיזם (במקרה זה האיסלם) הגיע למצרים רק במאה השביעית לספירה.

ו.
לטענתך עד היום הזה התנ"ך הוא הבסט סייל אבר. אפילו זה לא נכון.
נכון לומר שהתנ"ך הוא הספר נפוץ ביותר, אבל הוא בד"כ מחולק חינם ולא נמכר בכסף. הבסט סלר של כל הזמנים הוא דווקא ספר השיאים של גינס (מה זה אומר על עומקו של הספר? עזוב...)

ז.
אתה מסכם את דבריך ב"ההוכחה הכי טובה היא עצמך. מאיפה באת? השאלה הזו נטועה בך ובי ובכולם כמו חץ שמחייב פיתרון.
לכן עולם המדע נע ונד ומוציא מילארדי דולרים בכדי לפענח קושיה זו ... בחלל ובארץ . ולא מוצא מנוח ... מכאיבה לו התשובה הפשוטה שכבר קיימת ."
פה טמון שורש טעותך. המדע חוקר בדרך של העלאת השערות, אז מתבצע נסיון להוכיחן, ונסיונות נוספים להפרכתן. כל עוד ההשערות הינן במצב של טרום-הוכחה, המדע אומר "אינני יודע עדיין" והדבר קביל. הדת לעומת זאת פשוט ממציאה תשובה, ודבקה בה בכל הכח, נסיון הפרכה יחשב מיידית ל"כפירה". אני מעדיף את התשובה "לא ידוע" על אגדה מומצאת, שכביכול תעניק לי תשובה.
אל תשכח שהמדע צעיר מהדת באלפי שנים, התשובות שהוא נותן אינן מלאות. ישנם תחומים רבים מספור שעוד בכלל לא נלמדו... לטעון שאנחנו צריכים לדעת היום את התשובה לכל דבר היא פשוט טעות. ככל שיעברו השנים האדם יצבור יותר ידע, וליותר שאלות יהיו לנו תשובות מוכחות-מציאות. לרשותנו עומד היום פי כמה ידע ממה שהיה לאבותינו רק לפני 100 שנה, ולאלו שיחיו 100 שנים אחרינו יהיה פי כמה ידע מזה שיש לדורנו.
זה המופלא במדע, שהוא כל הזמן מתפתח וצומח, במקום להתקבע על תשובות תוך אמונה עיוורת בצדקתן בלי כל בדיקה. בינתיים המדע לא מתבייש להודות שיש שאלות שכרגע אין להן מענה.

סופ"ש סבבה שיהיה.

1h9roi.gif

#11 helpy4

helpy4

אני בחבר'ה

• רשומים
  • 612 הודעות

נכתב ב- ‎08/02/2008‏, ‎02:18

תענה לעצמך תשובה לשאלות פשוטות .
ואנא ממך (שמתי לב שאתה משכיל ב"ה )תשקיע בכל שאלה כמה דקות חשיבה ,אל תרוץ על השורות .

מה זה חיים ? תחפש בכל הקוסמוס .
למה יש תנועה אצל אדם חי . מה המקור לכך .
ולכל מה שתענה לעצמך עדיין יקשה מאוד להשיב תשובה מספקת : מדוע זה ישנו מושג הנקרא חוק . ואם ישנו חוק , בוודאי שישנו מחוקק . מי הוא ?
אין על זה תשובה יקירי (אני מתכוון לאותו לאטאיסט ) .
מי מסובב את הגלגל הזה ?
ומדוע זה רק כאן על פני הכדור ישנם חיים ?

רק היהדות (קבלה תורה שבע"פ תנ"ך)נותנת תשובה מספקת .

אני אתן לך הוכחה פשוטה .אחת מיני אלף .
תשמע משהו מרתק .

התורה מצווה בהר סיני בכתוב מפורש שלאכול דגים מותר ,רק עם ישנם בהם שני סימני טהרה
סנפיר וקשקשת
והתורה מוסיפה כל שיש לו סנפיר וקשקשת דג טהור הוא,
וכל שיש לו סנפירים בלבד ואין לו קשקשים, טמא. אך אם יש לו קשקשים, בוודאי יש לו גם סנפירים, שאין דג שיש לו קשקשים ואין לו סנפירים.
הבט יקירי
בכדי לכתוב בתורה מלפני 3340 שנה בדיוק ,שישנם בכל העולם התת מימי דגים עם קשקשת ועם סנפיר ואין יותר כאלה בכל עולם המים .
צריך לעבור עם צוללת תת מימית בכל עומק האוקיינוסים ולקחת דוגמיות דגים מכל המים שבעולם ורק אז להצהיר הצהרה שעלולה להעמיד בספק את התורה כולה כתורת שקר .
איזה מין ממציא יקח על כתפיו הכרזה שכזו
אילמלא הוא בורא עולם בעצמו . שיודע מה ברא בעולמו . ויודע שלא יתכן דג עם קשקש ללא סנפיר .
והיום ... בכל כמה שנים מאז תקופת דור המידבר ,נחשפים זנים חדשים .... וראה זה פלא
מעולם לא נימצא כדבר הזה .

אתמהא עצומה !!.
עכשיו תבחן את עצמך ,איזה מחשבה עולה עכשיו בראשך ?
האם שיכלך יכול לעמוד לך בחקירות מסוג זה ?

ישנם עוד רבים כאלה בתורה .

תקשיב ללב שלך

דרך אגב : אני לא יודע מי אתה ,רק אבהיר לך את כוונתי בגדול , אתה לא חייב להסכים לבצע איזשהיא מיצווה אם תשתכנע ,ואף אחד מאיתנו כאן לא דורש להפיץ איזשהוא מסר של החזרה בתשובה ,כך שאין צורך להתנגח . וגם לא בא לי לגרור את הפורום הזה להתנצחויות .
אני רוצה בסה"כ להראות כמה דברים יפים יש במסורת היהודית
ואם למישהו זה יביא איזה תועלת , והיה זה שכרי .
אני לא מתנשא חלילה על אף אדם כאן ,ואדרבא מאוד אשמח לשמוע גם מכם חידושים משמחי לב ,שיהפכו את היום יום שלנו לפחות לחוץ ויותר מאושר .
לדעתי זה מאוד משמח את האדם לדעת שהוא איננו לבד כאן ביקום
ישנו בעל הבית על הבירה הזו , והוא אוהב אותנו , והרע והטוב זה ממנו ...וכפי שהיה תמיד ,עם ישראל שאב מהנתון הזה המון כוחות בהיסטוריה רווית התלאות
ורק משום כך קיים העם הזה מאז מעמד הר סיני ולעולם .
לילה טוב . :D

#12 עדי-בלי-בצל

עדי-בלי-בצל

כנראה שלא כל כך

• Q-Subber
  • 3,252 הודעות

נכתב ב- ‎08/02/2008‏, ‎10:09

תענה לעצמך תשובה לשאלות פשוטות .
ואנא ממך (שמתי לב שאתה משכיל ב"ה )תשקיע בכל שאלה כמה דקות חשיבה ,אל תרוץ על השורות .

מה זה חיים ? תחפש בכל הקוסמוס .
למה יש תנועה אצל אדם חי . מה המקור לכך .
ולכל מה שתענה לעצמך עדיין יקשה מאוד להשיב תשובה מספקת : מדוע זה ישנו מושג הנקרא חוק . ואם ישנו חוק , בוודאי שישנו מחוקק . מי הוא ?
אין על זה תשובה יקירי (אני מתכוון לאותו לאטאיסט ) .
מי מסובב את הגלגל הזה ?
ומדוע זה רק כאן על פני הכדור ישנם חיים ?

רק היהדות (קבלה תורה שבע"פ תנ"ך)נותנת תשובה מספקת .

אני אתן לך הוכחה פשוטה .אחת מיני אלף .
תשמע משהו מרתק .

התורה מצווה בהר סיני בכתוב מפורש שלאכול דגים מותר ,רק עם ישנם בהם שני סימני טהרה
סנפיר וקשקשת
וכל שיש לו סנפירים בלבד ואין לו קשקשים, טמא. אך אם יש לו קשקשים, בוודאי יש לו גם סנפירים, שאין דג שיש לו קשקשים ואין לו סנפירים.
הבט יקירי
בכדי לכתוב בתורה מלפני 3340 שנה בדיוק ,שישנם בכל העולם התת מימי דגים עם קשקשת ועם סנפיר ואין יותר כאלה בכל עולם המים .
צריך לעבור עם צוללת תת מימית בכל עומק האוקיינוסים ולקחת דוגמיות דגים מכל המים שבעולם ורק אז להצהיר הצהרה שעלולה להעמיד בספק את התורה כולה כתורת שקר .
אילמלא הוא בורא עולם בעצמו . שיודע מה ברא בעולמו . ויודע שלא יתכן דג עם קשקש ללא סנפיר .

אתמהא עצומה !!.
עכשיו תבחן את עצמך ,איזה מחשבה עולה עכשיו בראשך ?
האם שיכלך יכול לעמוד לך בחקירות מסוג זה ?

ישנם עוד רבים כאלה בתורה .

תקשיב ללב שלך

דרך אגב : אני לא יודע מי אתה ,רק אבהיר לך את כוונתי בגדול , אתה לא חייב להסכים לבצע איזשהיא מיצווה אם תשתכנע ,ואף אחד מאיתנו כאן לא דורש להפיץ איזשהוא מסר של החזרה בתשובה ,כך שאין צורך להתנגח . וגם לא בא לי לגרור את הפורום הזה להתנצחויות .
אני רוצה בסה"כ להראות כמה דברים יפים יש במסורת היהודית
ואם למישהו זה יביא איזה תועלת , והיה זה שכרי .
אני לא מתנשא חלילה על אף אדם כאן ,ואדרבא מאוד אשמח לשמוע גם מכם חידושים משמחי לב ,שיהפכו את היום יום שלנו לפחות לחוץ ויותר מאושר .
לדעתי זה מאוד משמח את האדם לדעת שהוא איננו לבד כאן ביקום
ישנו בעל הבית על הבירה הזו , והוא אוהב אותנו , והרע והטוב זה ממנו ...וכפי שהיה תמיד ,עם ישראל שאב מהנתון הזה המון כוחות בהיסטוריה רווית התלאות
ורק משום כך קיים העם הזה מאז מעמד הר סיני ולעולם .
לילה טוב . :D

שוב, כוונתי איננה להתנצח, אבל קצת מפריע לי שאתה זורק טענות קטנות, שגם להן כל אחיזה וביסוס, ומצפה ממני להסיק מדברים כאלו קטנים מסקנה כזו גדולה כמו "יש אלוהים". בשביל לשעבד את חיי לאמונה מסויימת אני צריך הוכחות קצת יותר מוצקות.

בניגוד להנחתך, אני לא אדם כזה משכיל, אפילו תואר ראשון מסודר אין לי. פשוט מאד כשאני לא יודע משהו, אני חוקר בו, במקום לחפש "מה חשבו פעם" ולנסות לחשוב אותו הדבר. אתה לא הראשון שמשתמש בצורת הטיעון הזו; הרי הדת נותנת "פיתרון" פשוט לכל חידה, ככה אפשר לבוא למישהו עם נניח ההסבר של הדת למשהו אסטרופיזי (שכאמור הוא בטח יחסית מאד פשטני) ולהתווכח עם אדם הדיוט כמוני, שאני לא אסטרופיזיקאי, ולכן אין לי את היכולת לספק תשובות מתחום זה. זוהי שיטת דיון מניפולטיבית בעיני.

התפיסה שלך בעצם טוענת שכל דבר שאין עליו תשובה מדעית, מוכיח בהכרח "יש אלוהים", וזה ממש ממש לא נכון ולא קשור! אם למשהו אין תשובה, זה רק מוכיח שכרגע אין לו תשובה וזהו.
נראה לי קצת מצחיק שאתה שואל אותי שאלות בביולוגיה, שאין לי תשובות עליהם (כי אני לא ביולוג) והמסקנות מחוסר הידע שלי הן שיש השגחה עליונה כלשהי, פשוט אין כאן שום ביסוס, מקסימום השערה הסתברותית קלושה מאד.

באותו אופן לא הבנתי את טענתך לגבי הדגים. הרי חקר הימים מאד בתולי, אנחנו מכירים רק חלק קטנטן מהחיים בקרקעית הים, הרי מספיק שתיקח צוללת ותרד לנקודת קרקעית מסויימת שטרם נחקרה, ותפגוש בעלי חיים שטרם נצפו בכלל... טענתך שקולה להכרזה שלי ש"בכוכב פלוטו יש גמדים סגולים עם קוקיות. כל עוד לא תגיע לשם, תהפוך את הכוכב ותוכיח שאין כאלו, סימן שאני צודק".
רק בשביל להפריך סופית את טענת הדגים שלך, רק אציין שדווקא כן, יש דג שמפריך את טענתך, שמו "מונפטרוס קוצ'יה".

אתה טוען שאתה לא מתנשא חלילה, אבל מצד שני משוכנע שכל התשובות מונחות אצלך בכיס, ואני אמור להפריכן אחת אחת, אחרת זוהי הוכחה לצדקתך המלאה. זוהי התנשאות לשמה, שכן משמעות הדבר שיש לך את המפתח לכל הידע הקוסמי (לעומת זה המצומצם שיש לי למשל), וכל עוד לא הפרכתי את כולו, הרי שאתה צודק בגלל שהנחתך "מסורתית" יותר.
בסיכום דבריך אתה מנסה לקרב אותי לתפיסה הדתית כמקור לכח ונחמה, ובעצם כך משלים באופן הכי מובהק את טענתי הראשונית (שוב, קרא את הפוסט הראשון שלי) לפיה אנשים רבים זקוקים לאמונה כדי להשיג תשובות, כח נפשי, ושלווה. הנחמה שאמונה כזו מספקת היא גדולה בהרבה מהרמייה העצמית בהנחה ש(למשל) העולם נברא לפני 6000 שנה בלבד. אני אישית אינני זקוק לנחמה הזו, אני מעדיף להביט למציאות ולאמת בעיניים, ולהודות: "וואלה, הדברים לא כאלו פשוטים".

1h9roi.gif

#13 Ariel Yahalom

Ariel Yahalom

נער הייתי, גם זקנתי

• Q-Fame
  • 2,237 הודעות

נכתב ב- ‎08/02/2008‏, ‎11:29

לצורך גילוי נאות, אני אדם דתי מקיים תורה ומצוות (משתדל)
אני מגיע ממשפחה דתית מושרשת.
אין לי הוכחה חד משמעית לקיומו של בורא עולם, אבל אני נוהג כאילו הוא קיים.
אם אפשט את הדברים.
לשתי התזות, הן זו שאומרת שיש בורא לעולם וגם זו האומרת שהוא נברא מעצמו, יש בעיה להסביר "מאיפה הכול התחיל?"
אם יש בורא לעולם, מניין הוא הגיע? אם העולם הוא התפתחות של גרעין ראשוני, מנין הוא הגיע?

אבל, לאחר ששתי התזות נכשלו (מדעית) בשלב השאלה הזהה, נמשיך לבדוק מה קרה הלאה.
לפי התזה שיש בורא לעולם, יש הסבר הגיוני לכל מין שנמצא על פני כדור הארץ. הבורא ברא אותו.
אולם לפי התזה שהעולם ובריותיו הם התפתחויות אבולוציוניות, ההסבר קביל, אולם הוא לא עומד בקנה אחד עם התנהלותינו היום יומית.
כשם שכשאני רואה מרצדס, אני לא מסביר זאת בתור מוטציה מוצלחת של סובארו.
כך גם לא אסביר את האדם כהתפתחות של הקוף.

שבת שלום.
אגב, עדי-בלי-בצל, ראיתי סרט עם תרגום שלך (כבר לא זוכר את שמו) ונהנתי.
אז... תודה.

#14 עדי-בלי-בצל

עדי-בלי-בצל

כנראה שלא כל כך

• Q-Subber
  • 3,252 הודעות

נכתב ב- ‎08/02/2008‏, ‎13:38

אולם לפי התזה שהעולם ובריותיו הם התפתחויות אבולוציוניות, ההסבר קביל, אולם הוא לא עומד בקנה אחד עם התנהלותינו היום יומית.
כשם שכשאני רואה מרצדס, אני לא מסביר זאת בתור מוטציה מוצלחת של סובארו.
כך גם לא אסביר את האדם כהתפתחות של הקוף.

שבת שלום.
אגב, עדי-בלי-בצל, ראיתי סרט עם תרגום שלך (כבר לא זוכר את שמו) ונהנתי.
אז... תודה.

א.
ההנחה שאתה אמור לראות את האבולוציה לנגד עיניך היא כמובן שגויה, שכן זו קורה על פני טווח של דורות רבים מאד, ולא בטווח הפרספקטיבה הנצפית של אדם. עם זאת, ההתפתחות האבולוציונית משולבת ב"קפיצות" כתוצאה של מוטציות (לדוגמה, פגם גנטי מקרי גורם ללידת ג'ירף עם צוואר מוארך, זה נותן לו יתרון בהשגת מזון, הוא הופך לראש שבט הג'ירפות, מעביר את הגנים של הצוואר המוארך לצאצאיו, ויתר בני המין עם הצוואר הקצר נכחדים עם הזמן). מוטציות שכאלו אתה יכול לראות כל הזמן ובכל מקום, אפילו שיער ג'ינג'י הוא סוג של מוטציה.

ב.
ראיתי איזה מיליון סרטים וסדרות עם תרגומים מעולים שלך, אז מיליון פעמים תודה.

1h9roi.gif

#15 helpy4

helpy4

אני בחבר'ה

• רשומים
  • 612 הודעות

נכתב ב- ‎09/02/2008‏, ‎22:34

לגבי הדגים .
סלח לי אם אני מאשים לחינם ,אבל לא נראה שהשקעת אפילו 2 שניות בלחשוב על זה .
תחשוב ותקרא שוב
סנפיר וקשקשת
הבט יקירי

אתמהא עצומה !!.
,
כדאי להתבונן קצת בדבר הנורא הזה .
אם כבודו ינסה לתרץ לעצמו שהתורה היא ספר שאדם כתב ,אזי תשאל את עצמך כך : מאין הביטחון של הכותב שאין דג כזה ?
ב. למה הוא מסכן את כל התורה בכל כך שלומפריות ,הרי אם יגלו בעוד שבוע או שבועיים שיש כזה דג , הלך הכל !!

וזה לא קשור לשום ביולוגיה ,ואל תברח לתארים אקדמאים .
כי אני הכותב ,אין לי בגרות בכלום .
בקושי 12 שנות לימוד בסיסי ביותר .

את שאר שנותיי עשיתי בישיבות . כך שאנו שווים . :D

#16 עדי-בלי-בצל

עדי-בלי-בצל

כנראה שלא כל כך

• Q-Subber
  • 3,252 הודעות

נכתב ב- ‎10/02/2008‏, ‎00:46

תגיד, אתה בכלל קראת מה שהגבתי לך? אם על זה עומדת האמונה שלך, אז באסה.
יש דג כזה.
קוראים אותו מונפטרוס קוצ'יה.
תעשה חיפוש בגוגל.

1h9roi.gif

#17 helpy4

helpy4

אני בחבר'ה

• רשומים
  • 612 הודעות

נכתב ב- ‎10/02/2008‏, ‎01:56

לא שמעתי על השם הזה .
אבל תסלח לי אם אמשיך להציק לך . למה אתה לא מתייחס לשאלה ששאלתי .
מדוע בן אדם שכתב יסכן את כל התורה בגלל פרט אחד ?

אני רואה שאתה בכלל לא מנסה להתמודד ,ואדרבא מתחמק באלגנטיות מהשאלות המהותיות ביותר שנוגעות לחייך .
כי תחשוב ידידי .

שיכולה ליהיות אפשרות א' וב'....
אפשרות א'
מתים ... אני מגיע לעולם שכולו טוב ומופתע!!! . אין גן עדן ואין גיהנום ואין תורה והכל היה חארטה
ואז מה קורה ?
אתה נהיה אוכל לתולעים וכך גם אני .
אבל לפחות חייתי את חיי עם מיצוות ששיפרו את חיי מישפחתי ,התרחקתי ממחלוקת
עשיתי חסד עם חבריי ובני ביתי
חייתי שמח וטוב לב ,ולא סבלתי .
אתה אכלת גלידה בלי ברכה ,ואני ברכתי את ה'
אס בסה"כ חונכתי וחינכתי להכרת הטוב .
שאף אחד לא יכול לאמר שזה רע .
אפשרות ב'
מתים ..ואח"כ מגיעים לבין דין של מעלה ויש גן עדן וגיהנום
אני מגיע עם כל המיצוות והמאבקים נגד היצר הרע והאמונה שלי
ואתה מגיע עם שאלה על דג ? !!!
זה מה שחצץ ביניך לבין קיום התורה ?
האמת , אני חושב שממש לא .
כי אני אתן לך חמישים אלף תשובות והוכחות ואתה תשאר דבוק למצבך .
למה ?
כי אתה אוהב להישאר כופר ורחוק מאמונה .
מרוב פילוסופיה שתשאיר אותך עירום ועריה בלי חיי טעם ואיכות ,אתה תוכל להמשיך את חייך במירמור אין סופי ובשאלות על העולם ללא תשובה .
לגבי הדג , אני אברר לך נשמה ,אל תי-דג .

#18 katanov

katanov

לא יעזור לכם, אני לא זז מפה

• ותיקים
  • 5,019 הודעות

נכתב ב- ‎10/02/2008‏, ‎16:26

לא שמעתי על השם הזה .
אבל תסלח לי אם אמשיך להציק לך . למה אתה לא מתייחס לשאלה ששאלתי .
מדוע בן אדם שכתב יסכן את כל התורה בגלל פרט אחד ?

.

אני עונה לך על השורות הראשונות שכתבת.

אז נגיד שהוא לקח את הסיכון הזה ואכן צדק (למרות שהוא טעה כי יש דג שכזה), זה אומר שיש אלוהים?

שיכנעת אותי, זו הוכחה חותכת...

#19 helpy4

helpy4

אני בחבר'ה

• רשומים
  • 612 הודעות

נכתב ב- ‎10/02/2008‏, ‎20:46

לגבי הדג - נו , באמת מצאתי המון חומר על הדג הנ"ל
בבקשה ידידי :
כבר היה לפניך פוקר ושמו ירון ידען שהיה שייך לאירגון שינוי בראשות טומי לפיד שפירסם חוברת שנקראת דעת אמת ואותה הפיץ בכל שכונות החרדים בישראל
בכדי להתנגח עם התורה . ומשם כנראה אתה שואב את האינפורמציה שלך ...
רק דע לך שאתה עושה טעות חמורה
אתה מטעה את הקוראים כביכול משתמש בראיות שהופרכו כבר מזמן על ידי כולם .
התורה לא משקרת .. ורק בכדי ליהיות יסודי לקחתי על עצמי לברר את השאלה שהעלית .
הפניתי את השאלה ל"הידברות "
השאלה:
מונפטרוס קוצ`יה ,אומרים המכחישים שזה דג שמכחיש את התורה , היתכן ? השם הזה רץ בפורומים ,מה התשובה המלאה לסוגיה הזו? שמעתי שהרב סגל ענה במפורט תשובות על כל השאלות של דעת אמת . איפה משיגים את הקובץ הנ``ל . אני ממתין לתשובה . ואם אפשר בצורה מפורטת כי נמאס לי לא לשמוע תשובה ממשהו מוסמך באמת . ותודה מראש בעבור כל הטירחה שאתם טורחים למעננו.
התשובה:
גם לי נמאס כבר ממיחזור השטויות של המטומטם מדעת האמת, וכדאי שתיקח לך את העניין הזה כדוגמא על כל השטויות כך לא תצטרך לבלות זמן יקר על מציאת השורה בו מר ידען זורה את החול בעיני הציבור. ובכן יש כאן זריית חול, שום דבר. ברור לי שישנם דגים בעלי סנפיר ללא קשקשת, כך בדיוק אמרו חכמים במשנה (מסכת נדה פרק ו משנה י): ''כל שיש לו קשקשת יש לו סנפיר, ויש שיש לו סנפיר ואין לו קשקשת'' עד כאן, דהיינו שלפי קבלת חז''ל ישנם דגים בעלי סנפיר שאין להם קשקשת, אבל לא יתכן דג שיש לו קשקשים בלי סנפיר, וכן נפסק בשולחן ערוך (יו''ד סי' פג סעיף ג) וברמב''ם הלכות מאכלות אסורות (פ''א הכ''ד), וברור ששני הסימנים צריכים בכדי להכשיר את הדג, גם סנפיר וגם קשקשת. כך שהציטטה שציטטת על דג עם סנפיר ללא קשקשת היא נכונה בהחלט, וכתבו ראשונים שכלל זה הוא במסורת מאדם הראשון, שקרא שמות לכל בעלי החיים, או שהוא הלכה למשה מסיני, ולפיכך יש לו קשקשת אי אתה צריך לשאול על סנפיר, שאם מצא חתיכת דג שיש לו קשקשת, אין צריך לחזור אחר סנפיר, כי בידוע שיש לו, אבל אם מצא חתיכה עם סנפיר עדיין יש צורך לבדוק אחרי הקשקשים אם ישנם, ואקוה שהכל מובן. בהצלחה - מנשה ישראל

כאחד שנמצא בחזית עולם התשובה כבר 20 שנה לפחות (בתור בעל תשובה ספגתי עשרות עלבונות וניתוקי קשרים עם אנשים שהייתי בטוח שהם חברים טובים ,פתאום התברר לי כמה שהם זבלים ממש
ורק בגלל שאני עם כיפה ,התרחקו ממני כמו ממצורע . דווקא סבבא ,כי לפחות היום אני יודע שהחברים שלי אמיתיים ולא שחקנים באיזה הצגה של החיים .
חבר אמיתי מקבל אותך איך שאתה .נקודה. )
אחד העינויים הגדולים שחווים הכופרים בה' הוא עניין החזרה בתשובה או הדיבור בעינייני רוח ויהדות.
מיד כשרואים משהו שמזכיר תורה ויראת ה' . מתגברת בתוכם מהירות הדופק שבלב והשינאה היוקדת מעבירה אותם על דעתם .
האשכול שכתבתי בכלל לא מתייחס לעניין הוכחות למציאות הקב"ה .
אז למה זה נכנסנו לעניין ? מלכתחילה רציתי לעורר את הנימצאים לקצת רוחניות מתוקה ואוורירית שמתעוררת בלב כל אדם חם שרוח יהודי ולב יהודי פועם בקירבו .
לי בכלל אין חשק להפוך את הפורום הנ"ל לפורום ויכוחים
ויעידו על כוונתי מלכתחילה שלא הבאתי עיניינים שיש בהם קינטור .
כשכתבתי על יופי האמונה ,קפץ פלוני ואמר "אין אלוהים "
שאלה לי לכבודו : מה כל כך הרתיח את בני מעיך שקפצת לשאול ,ועוד דאגת לחטט בכל האינטרנאט עד שמצאת דג שיכחיש אחת מפיסקאות התורה .?
לי מאוד יכאב לראות שצדקתי בהנחה שלי
ומצד שני אשמח לשמוע להיפך ,אבל הקושיה עדיין קושיה .

לגבי הדג .
שיקבע לך משהו ,אני לא יודע מה ,כי כפי שציינתי ,אתה בטח לא תחזור בתשובה ולא תקבל כלום מזה .
100 אחוז ,שלא עיינת בעינין ולא בראש שלך להתעמק ביהדות .
אני מביא לפניך את התשובה כפי שנוסחה בשעתו כתגובה ע"י הרב יעקב סגל ישיבת ברכי יוסף מבני ברק
חז''ל אומרים: אין שום דג שיש לו קשקשים ואין לו סנפיר. והפוקר טוען שמצא דג שיש לו קשקשת ואין לו סנפיר כלל.
מענה: הפעם עשה השוטה עבודה נפלאה למעננו, ובמשך חודשים טרח לבדוק את כל 30,000 סוגי הדגים שיש בעולם עד שהכריז ב''דעת אמת'' בקול רעש גדול על ה''סנסציה'' של המאה:
הוא מצא סוף סוף באיזה מוזיאון ימי בוושינגטון דג שיש לו קשקשת בלי סנפיר, וצירף צילום הדג עם שמו הלועזי: MONOPTERUS CUCHIA בלווי כמה שמות של דוקטורים מומחים לדגים.
יש דבר משכנע מזה?
אלא אנו שמכירים את ה''אמת'' של ''דעת-אמת'' הלכנו ובדקנו את ה''מימצא המהפכני'', ובבדיקה מדעית קצרה מצאנו שדג זה ש''גילה'', לא רק שיש לו סנפיר קטן תחת זנבו, ולא רק שיש לו סנפירי חזה עד לגיל 10 ימים ואח''כ הם נושרים [וזה מספיק כדי להחשב כשר], אלא התרגום של שמו הלועזי MONOPTERUS הוא: ''כנף [=סנפיר] אחד'', על שם הסנפיר שתחת זנבו!!!
הפוקר שוב הביא ראיה ברורה לאמיתות האלוקית הפלאית של דברי התורה וחז''ל בזה שבדק יותר מ30,000 הדגים שבעולם ולא מצא אפילו אחד עם קשקשת בלי סנפיר! שוב אנו נדהמים ונרעשים לראות את נפלאות תמים דעים שה''יושב בשמים ישחק, ה' ילעג למו'', וכגבי פרעה ובלעם שהזכרנו לעיל!!
[תגובות הפוקרים הנואשות:
1 לכל הדגים יש סנפיר.
תשובה: שקר, יש דגים, למשל מסדרת הסינברנאים, שחסרים הסנפירים לגמרי. ופרופ' לב פישלזון מאונ' ת''א אישר שיש כמה משפחות דגים עם מינים חסרי סנפירים כצלופחים שונים.
2. יש קצת פוסקים שכתבו שיש יוצאים מן הכלל שאין להם סנפירים, כך שאין זה כלל מוחלט, וממילא לא ראיה לידיעה אלוקית.
תשובה: רוב מוחלט של הפוסקים חלקו ואמרו שאין יוצאים מהכלל. והיחידים שכתבו זאת, כמו ה''כרתי ופלתי'', זה בגלל חיה ימית רעילה עם 4 רגליים בשם ''שטינק''ס מרינ''ס'' שרופא וינאי לפני 370 שנה מצא ואמר שיש לו קשקשים ולא סנפירים.
והתכוון ה''כרתי ופלתי'' שיש יוצא מהכלל בדמות חיה עם ד' רגלים והיא רעילה שעליה אין הכלל כל שיש לו קשקשת יש לו סנפיר, וממילא לא יאכלוה כי היא רעילה.
ומפרשים אלה ביארו היאך רמזה התורה לחיה זו בצורה פלאית, עי' המענה הארוך לקונטרס 17 ענין ב'.
מלבד זאת: בימינו כלל לא מכירים חיה שכזו, וממילא מקויימים דברי הגמרא כפשוטם ודברי הפוסקים שתמיד כשיש קשקשים יש סנפיר! ומי גילה רז זה לחז''ל?...
3. למה התורה נתנה שני סימנים, הרי מספיק לכתוב קשקשת ואז תמיד יש סנפיר.
תשובה: ''כיוונו'' לקושיית הגמרא במס' חולין ס''ו ע''ב, והגמרא מתרצת שם תירוץ, עיין שם. ועיין ביאור התירוץ בריטב''א ובמענה הארוך לקונטרס 17 בהרחבה].

ואם כבר הזכרת למעלה את המדענים המהוללים ובראשם את אלברט איינשטיין נחמד היה אם היית קורא מדבריהם אודות ההרגשה שלהם לאחר שנים של מחקרים .
האם הם סוברים שיש מנהיג לבירה ?

בבקשה :
לאחר שהתפרסם נשאל איינשטיין לעתים קרובות אם הוא מאמין באלוקים. בתשובה נהג להבחין בין ''השגחה פרטית'', אלוקים המאזין ועונה לתפילותינו הפרטיות ומנהיג על אורח-חיינו במישור המיקרו, לבין ''השגחה כללית'', אלוקים המיוצג בארגונו של היקום ובעובדה שהיקום נראה כמציית לחוקים מוגדרים שבני-אדם יכולים להבינם. ברוח ההבחנה הזאת, איינשטיין האמין אמונה איתנה בא-ל בורא עולם כרוח מארגנת גדולה של היקום. איינשטיין דיבר לעתים קרובות על הרוח הזאת, אותה כינה ''הזקן''. תכופות אמר כי תפקידה האמיתי של הפיזיקה הוא לגלות את סודות ''הזקן'', וחש כי בסופו של דבר יתברר שהסודות הללו פשוטים והחוקים השולטים ביקום יפים.

הוא היה סמוך ובטוח כי אלוקים אינו רע עד כדי ליצור חוקים מכוערים, או כפי שאמר בשעתו למתמטיקאי מפרינסטון, אוסקר וֶבּלֶן: ''הא-ל הוא מחוּכּם, אך אינו זדוני''.8 יש אומרים שבהערה זו התכוון איינשטיין לכך שהטבע האלוקי מסתיר את סודותיו מאחורי מראית עין מחוּכּמת, ואילו אחרים טוענים, שהוא התכוון לכך שהטבע האלוקי מגלה שובבות אך אינו מוליך שולל. ופעם אפילו טען ש''יש לי מחשבות שניות. ייתכן שאלוקים הוא אכן זדוני'',9 כאשר כוונתו היא שאלוקים גורם לנו להאמין שהבנו משהו, בעוד שבמציאות אנחנו רחוקים מהבנה.

בשל הספק שהטיל בהתערבותו הפרטית של הא-ל במתרחש עלי אדמות, נמתחה עליו ביקורת מצד מאמינים רבים. הקרדינל הקתולי ויליאם אוֹ'קוֹנֶל מבוסטון, למשל, כתב עליו: ''תורת היחסות עוטה גלימת-רפאים מפחידה של אתיאיזם... ספקולציה מעורפלת המביאה להיווצרות ספיקות בדבר קיום הא-ל והבריאה''.10 בעיצומה של המחלוקת הדתית על תורת היחסות ב-1929 הופצה שמועה שאיינשטיין והתיאוריות שלו אתיאיסטים. הרב הרברט גולדשטיין, רבהּ של ניו-יורק, שלח מברק קצר לאיינשטיין בברלין ובו שאלה חד-משמעית: ''האם אתה מאמין באלוקים?''. 11 איינשטיין מיהר להשיב לו במברק משלו: ''אני מאמין באלוהי שפינוזה, המתגלה בהרמוניה השוררת בקרב כל מה שקיים בעולמנו, אך לא באלוקים המתערב בגורלם ובמעשיהם של בני-האדם''.12

איינשטיין האמין שאלוקים ברא את היקום, ובתוכו גם את בני-האדם. מתשובתו משתמעת השאיפה לעמוד על טיבו של הא-ל והנחישות להבין את כוונתו ומעשיו, להבין מגמות הטבועות בנו והמשותפות לכל בני המין האנושי, ובהן מותר האדם משאר היצורים עלי אדמות. כלומר, איינשטיין הוא פנתיאיסט שאינו מאמין בא-ל פרסונלי, כפי שגם מיהר להכחיש את היותו אתאיסט. אייזיק ניוטון, למשל, שלל כל צורה של פנתיאיזם, באומרו שאלוקים שולט בכול.

הרב גולדשטיין היה מרוצה מתשובתו של איינשטיין ואמר בקשר לכך:

שפינוזה ראה את התגלות הא-ל בכל התגלמויותיו של הטבע, ואיינשטיין ודאי שאינו יכול להיות אתאיסט. יתר על כן, איינשטיין הציע אחידות. תורתו זו, אם נסיק ממנה את מסקנתה הלוגית, תתרום למין האנושי נוסחה מדעית לאמונה המונותיאיסטית בא-ל אחד, ולא לאמונה הפוליתיאיסטית באלים רבים. 13

הפנתיאיזם של שפינוזה, בו האמין איינשטיין, קובע את אחדות האלוקים והעולם הטבעי שאינם ניתנים להפרדה. תפיסה זו רחוקה מהאתיאיזם כרחוק מזרח ממערב, שכן האתיאיזם דוגל בהיעדר מוחלט של הא-ל. ואיינשטיין אף טען מפורשות שאמונה בהשגחותו הפרטית של הא-ל עדיפה על אתיאיזם, בניגוד למה שמייחסים לו חסידי האתיאיזם. 14

אלוקיו של איינשטיין מייצג יקום מאורגן, החל במבנה האטום הזערורי והמורכב וכלה במערכות האדירות של הגלקסיות. הוא האמין כי החוקים העומדים בבסיס כל התופעות והתנועה ביקום הם אותם חוקים עצמם, וככל שניטיב להבינם, כן נתקרב לאלוקים.15

יוהן קפלר, מייסד האסטרונומיה המודרנית ''מודה אני לך הבורא... גיליתי לבני האדם את תפארת מעשיך - כאשר תוכל בינתי המוגבלת לתפוס מאין סופיותם''.
)Carola Baumgardt, Johannes Keppler's Life and Letters; 1951; p. 133(

עמנואל קאנט
''קיים אלוקים. הואיל והטבע, אף בתוהו ובוהו אינו יכול אלא לנהוג באופן מסודר כהלכה... כל היצורים קשורים בסיבה אחת, שהיא תבונתו של אלוקים.
לכן אין ביכולתם לגרור תוצאות שונות מאלו המביאות לתפיסת השלמות של אותו מושג אלוקי עצמו''.
(מתוך ''תורת הטבע הכלליות ותורת השמיים'')

פרופ' ולדימיר חבקין, ממציא התרכיב שהדביר את מגפות הדבר והחולירע בהודו
''כאשר עוסק איש המדע לאט לאט ובהדרגה, דרך נתיבות אין מספר, בניתוח בעלי-החיים והצומח והתופעות היסודיות של חום, אור, מגנטיות, חשמל, כימיה, מכניקה, גיאולוגיה, חקר קווי האור ואסטרונומיה, הוא הולך ובא לידי הכרה כי יש בכל הבריאה כח אחד, בלי ראשית ובלי תכלית, אשר היה בטרם כל יציר נברא, ואשר יהיה אחרי ככלות הכל.
הוא המקור והמוצא לכל יש, מעל לכל מושג''.

פרופ' מ' זולה ''הביולוגים קבעו שהחיים יוצרים צורות עדינות ומשוכללות יותר ויותר. ותהליך זה אינו מובן בלי האמונה בקיומה של תובנה עולמית עליונה, המכוונת את היצירה בחכמה ותכלית''.
(מ' זולה, ''מבוא לפילוסופיה'', עמוד 213)

גוסטאב תיאודור פכנר, מיסד הפסיכו-פיסיקה ''קיומה של התודעה האנושית, מוכיחה את קיומה של התודעה העליונה, התודעה האלוקית''.
(מובא בספרו של מ' זולה, ''מבוא לפילוסופיה'', עמוד 186)

סר ג'ון היקלס, מגדולי חוקרי המוח במאה העשרים ''אני מאמין שיש מיסתורין מהותי בקיומי האישי, החורג מההסבר הביולוגי של התפתחויות פי ומוחי.
ודאי שאמונה זו תואמת את המושג הדתי נשמה ואת בריאתה בידי האלוקים''.

פרופ' מקס פלנק, חתן פרס נובל לפיזיקה ''אין זה מקרה שגדולי ההוגים בכל הדורות היו בעלי רגש דתי עמוק. המדע מעמיק את הערכים המוסריים של החיים, מפני שכל התקדמות בידע מעמידה אותנו פנים אל פנים עם המיסתורין של קיומנו''.

פרופ' פרנסיס קריק, חתן פרס נובל על גילוי מבנה הדנ''א ''אדם ישר, המצויד בכל הידע המדעי הקיים היום, יוכל רק לקבוע שמוצא החיים נראה, במובן מסוים כְּנֵס.
כה רבים התנאים הצריכים להתקיים כדי שיווצרו החיים, עד כי אין מנוס מכאן והוכחה מדעית שהעולם נברא ע''י בורא רוחני בעל כוחות שמפעיל את העולם כולו''.

פרופ' סמרט, אסטרונום, המצפה המלכותי בגלזגו
''כאשר סוקרים אנו את התבל ומתפלאים למראה הודה והסדר הקבוע בה, הרי אנו באים להכרה בכוח עליון, ובמטרה קוסמית העולה על כל אשר ישיג שכלנו המוגבל...
האמונה בבורא עליון הכרחית היא עתה לא פחות משהיתה בכל עת בעבר. לאסטרונום אחד לפחות השמים מספרים כבוד א-ל ומעשי ידיו מגיד הרקיע...''
(מובא ב''התהוות הארץ'')

פרופ' דוד וייס, רופא וחוקר סרטן
''המדע מתעסק רק במה שקיים. מאיפה כל זה נבע בתחילת הדרך? בכך המדע לא מתעסק.
כמדען אני מחפש סדר בעולם, אם זה באימונולוגיה או בביולוגיה של התא... כדוגמה אנחנו מדברים על מיליונים מיליונים שבטים של תאים לימפוציטיים שכל אחד מייצר את הנוגדן שלו''. ''כדי להסביר לא רק את בריאת העולם, אלא גם את העובדה שהאטום הזה, המולקולה הזאת, קיימת, ובמקום להתפוצץ היא קיימת באופן מסודר - אני מוכרח להניח את קיומו של האדריכל הגדול''.
(דבריו הובאו במוסף ''הארץ'', 26.7.1998 )

פרופ' דורון אורבך, ראש צוות מחקר בכימיה, אוניברסיטת בר-אילן
''ככל שלמדתי יותר, גברו בלבי השאלות הקשות נגד האפשרות שהעולם נוצר במקרה.
כשאתה מתבונן אפילו בעלה בודד על עץ, ורואה מה שהוא מסוגל לעשות, לעומת הצורה המפגרת בה עובדים במעבדות הכי משוכללות בעולם, מתברר לך שזה פשוט בלתי סביר להאמין כי עולמנו נוצר במקרה.
מדען הרוצה לחקות פעולת עלה רגיל, או תא חי, וליצור חומר טבע פשוט, זקוק לטונות של חומרי גלם, לעבודה ענקית בת עשרות שלבים ולכשרון רב, בעוד העלה, או התא, עושה זאת ביעילות מוחלטת מכמות אפסית של חומר''.
''אשה בהריון, שתאכל במשך תשעה חודשים אך ורק תפוחי אדמה ותשתה חלב בלבד, עשויה ללדת בסוף הריונה תינוק מושלם, על כל אבריו ואין-ספור החומרים המרכיבים אותם (לדוגמה - חמישים אלף סוגי חלבונים שבגוף היילוד). מה שעשתה מערכת העיכול של האמא הזאת, לא יוכלו לעשות כל מדעני העולם עם כל מעבדותיהם''.

פרופ' אשר פרנדסדורף, מומחה לחיסון
''כל אימת שהאדם מנסה להסביר בהגיונו הצנוע והצר את החכמה העמוקה המתקיימת בטבע ובמעשה הבריאה - הוא יכול בקלות לגלוש אל הדת, ולהיות דתי''.

פרופ' אלברט איינשטיין
''יש לדעת כי גם מה שאיננו ניתן להשגה על ידינו, באמת קיים, ומגלה עצמו בחכמה העילאית והיופי הגבוהה ביותר אשר אמצעינו הדלים מסוגלים לקלוט רק בצורות הפרימיטיביות ביותר, ידיעה זו, הרגשה זו, היא במרכז הדתיות האמיתית''. (Comne je vois ie monoe, p. 102-112)

''ספק גדול אם יימצא איש מדע מעמיק שאין דתיות מופלאה במינה מסגולות נפשו.
דתיות- השתוממות נפעמת על ההרמוניה שבסדרי בראשית, המגלה תבונה כזו שכל חכמה ובינה שבמחשבת אדם ועצתו אינן כנגדו אלא הבהוב עמום הבטל ומבוטל. לעולם יש בורא.
ולא מובן לי כלל כיצד יצור אנושי כל כך אפסי יכול בכלל להבין משהו על עולמו של הבורא!''

#20 helpy4

helpy4

אני בחבר'ה

• רשומים
  • 612 הודעות

נכתב ב- ‎24/02/2008‏, ‎01:39

דוגמא נוספת לקשר הנפשי הבלתי ניתן לניתוק בין האדם לבוראו מביא הרב וולבא בספרו ''בין ששת לעשור'':

''משורר דני גדול מספר על כופר, שנשא אישה, והשפיע על עליה להתרחק מן הדת, והוא חי עימה ועם בנם הקטן באושר ובשלוה, והנה אשתו נופלת למשכב, ומתקרבת עד שערי מוות.
כשהוא ניגש אליה בבוקר האחרון הוא מבחין בשינוי יחסה כלפיו, ושואל אותה ומבקשה לומר לו את האמת, והיא אומרת לו:

'הרואה כי שעותיו ספורות מרגיש בקירבו משהו שאי אפשר שיחדל גם אחרי השעה האחרונה.

כפירה היא עניין לאדם החי, אך אין בכוחה ללוותו אל המוות'...

ברגעיה האחרונים רואה בעלה כי לא הצליח לקשור את אשתו אליו לגמרי; היא שייכת כבר לעולם אחר ומתכוונת לראות פנים אל פנים את האלוקים שהוא עצמו לימד אותה לכפור בו.
אחרי מותה הוא נשאר לבדו עם ילדם, ומתנחם בו.
והנה יום אחד חלה הילד.
הוא מתפתל מכאבים, והאב עומד ליד מיטתו חסר אונים.
עד שיבוא הרופא לחוותו הנידחת תעבור יממה, והילד סובל.
הוא רואה שעיניו מתרחבות בפחד מההתקפה הממשמשת לבוא. כל התקפה קשה יותר מקודמתה.

כך יושב האדם לידו יום שלם, ובלילה – כשהאב אינו יכול לסבול את מראה ילדו החולה...
הוא נופל על ברכיו, ומתפלל אל האלוקים בשמים, אשר לו כוח והגבורה, הממית והמחייה שאין דומה לו, שיציל את ילדו.
בבוקר הוא גלמוד.
באותו לילה התמוטט עולמו, וכל ימיו ליבו שבור על כך שבשעת הניסיון לא עמדה לו כפירתו.
כל ניסיונותיו לתרץ את עצמו עולים בתוהו.
הוא מנסה לומר לעצמו כי בשעת תפילתו לא ידע מה הוא עושה, וצערו על הילד העבירו על דעתו ולא היא! בדעת ובהכרה כרעו ברכיו לפני בוראו.
כאלה הם לבטיו של כופר המנסה להיות כנה עם עצמו. כח אלמנטרי הוא האמונה באדם, וגם האיש האדוק מאוד בכפירתו לא הצליח לעקור אותו מליבו לחלוטין.

העולם כשמו כן הוא, נעלם, אין האדם יודע את גודלו ואת עתידו, הוא אינו אדון לחייו, ואינו צופה מה ילד יום, ואז בבוא ''רגע האמת'', רגע בו הוא מתכנס אל תוך עצמו וחושב את המחשבות העמוקות ביותר של חייו, רגע שאין מנוס ממנו, בו מתברר לו עד כמה הוא קטן ועד כמה העולם גדול, או אז נוצר מחדש ערוץ התקשורת הבראשיתי והטהור בינו לבין אבא שלו, שוב הוא משוחח עם אביו לאחר פרידה של שנים.

תקשורת הדדית

אדם נקרא ''מדבר'', בכך מתבטא יחודו המעשי על שאר הברואים, ערוץ התקשורת הבין אישי הוא ע''י השפה האנושית, וכך גם משוחח האדם עם בוראו.
אך בעוד ששפת האדם היא השפה המילולית, שפת בורא העולם היא שפת המעשה, עשרות שדרים מובהקים שולח הוא לאדם ביממה רק שזה האחרון לא משכיל לפענח את המסרים כראוי.

כל מקרה שקורה לאדם הוא דיבור אלוקי, כל הצלחה כל הפסד הינם משוב מאת הכל יכול, שמעת הסבר למילה מסובכת בלטינית שזו לך הפעם הראשונה שאתה שומע אותה ולמחרת במקרה נתקלת במילה זו ומתוך דפי הוראות הפעלה וכך הדבר חסך לך בעיות רבות.

היית צריך להזמין חשמלאי בכדי לתקן את התנור שהתקלקל לפתע ודאגת כמה זה יעלה לך, ולמחרת במקרה פגשת את ידיד נעוריך הולך ברחוב, הזמנת אותו לביתך ולהפתעתך מתברר שהוא מתקן תנורים, ובשמחה רבה תיקן את התנור תוך 5 דקות ללא תמורה, כמובן.

אתה מגיע לכספומט, האדם שלפניך מושך כסף ולאחר שמסיים אתה ניגש להכניס את הכרטיס למכשיר, נסגר ברגע זה לשם הכנסת מזומנים, אתכם הסליחה'', גם זו תשובה אלוקית ועל האדם לנסות ולפענח מה טמון במסר הזה, ומדוע זה קרה לי ברגע זה.

בתלמוד ובספרי יהדות מסופרים סיפורים רבים על מקרים כאלו ודומים להם שהתרחשו אצל אנשי מחשבה, ועל ידי כך הם פיענחו את המסר שאלוקים העביר להם, דרך אותו מקרה.

שדרים אלו נוחתים לידינו כל העת, בתור התרעות ותגובות או בתור מענה לבקשות ושכר עלמעשים טובים, לאחר התבוננות והתרגלות לצורה כזו של מענה יוכל האדם לפענח כראוי את השפה האוניברסלית – קוסמית של הבורא ולחזק את התקשורת הדו-סיטרית ביניהם.

2 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 2 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים