עבור אל תוכן

חוקי הפורום - נא לקרוא

תמונה

הגעלת כלים - מדריך מצולם

• אנא התחבר בכדי להגיב
12 תגובות לנושא זה

#1 Lightning

Lightning

In Relation to Animals, all Humans Are Nazis

• חבר של כבוד
  • 7,623 הודעות

נכתב ב- ‎03/04/2012‏, ‎19:11

איך מכשירים את הכלים לפסח? כיצד מגעילים סירים? מה הדין של מחבתות? ומה עושים עם קנקני שתייה? צפו

ממליץ!
חבל שתתקעו בפסח עם כלים לא כשרים.
תמונה שפורסמה

#2 HomerSimpson

HomerSimpson

!Simpsons did it

• מתרגמי רשת
  • 2,149 הודעות

נכתב ב- ‎04/04/2012‏, ‎09:01

איכס, מגעיל!

תמונה שפורסמה

#3 Murdock

Murdock

גם אני קצת שלוגי

• חבר של כבוד
  • 10,481 הודעות

נכתב ב- ‎04/04/2012‏, ‎14:21

אם יהיה ביקוש, אני יכול לשחרר "הגעלת נשים - מדריך מצולם". :unsure:

#4 eliav1993

eliav1993

כבר זוכרים את השם שלי

• רשומים
  • 389 הודעות

נכתב ב- ‎07/04/2012‏, ‎19:40

זה באמת מעצבן אותי, זה לא אשמתך.
כל המערכת בישראל דפוקה.
אני, לא מגדיר את עצמי כמסורתי, אני יותר בכיוון החילוני, נחשפתי לצד של "הדת" בזמן האחרון בצורה שאני מאמין שהיא נכונה.
בזה שמכשירים כלים ניסית לזרוק הערה על קבוצה של חרדים שמתנהגת באופן שובניסטי או מה שלא ניסית להגיד.
מה שאתה עושה, זה בדיוק כמו שחרדי יבוא אליך, וירד עליך על זה שאתה שדדת בנק, הרי מה עשית פה? הגדרת קבוצה שלמה של אנשים.
הוא יכול לעשות אותו דבר עליך, האם זה יראה לך הגיוני שהוא מכליל את כל החילונים כשודדי בנקים?

הכי קל זה לשנוא, לא להסתכל לצד השני, לא להכיר שום דבר.
זה גם לא אשמתך, שוב. בחיים שלך לא נתנו לך לפגוש את הצד נכון.
גם מי שמפרסם את זה עושה טעות לדעתי, זה לא באמת יעניין אף אחד פה הכשרת כלים.
זה סתם גורם לכם יותר לסלוד מהדת כי הוא מפרסם לכם דברים שמעניין לכם את ה...

אני יוצא לא ברור, סורי.
המצב הזה פשוט דפוק.

#5 IlanVic

IlanVic

אם אני לא בצוות, אני חייב למצוא חיים

• ותיקים
  • 3,809 הודעות

נכתב ב- ‎07/04/2012‏, ‎23:10

לא דוגמה טובה.
אין אף חילוני הגון שמקדש שדידת בנקים או ששדידת בנקים זה חלק מהקוד האתי שלו.
לעומת זאת, חוקים מפלים שמשפילים נשים מופיעים בשפע בהלכה היהודית, שכל היהודים האורתודוכסיים מקבלים ללא הסתייגויות כלל.
ביקורת על שובניזם ממסדי של הדת היהודית היא לגיטימית לחלוטין, ואם היא פוגעת בדתי אורתודוכסי שמאמין בשיוויון מגדרי, אז הוא צריך לזנוח (או לפחות להתאים לזמננו) את ההלכה היהודית האורתודכסית השובניסטית.

מן הסתם מותר לבקר כך גם את החילונים על דבר שאתה חושב שהוא פסול בהתנהגות שלהם ובקוד האתי של רובם.
למשל, אדם דתי יכול לבקר את החילונים על כך שהנשים בחברה החילונית לא מתלבשות צנוע.

#6 eliav1993

eliav1993

כבר זוכרים את השם שלי

• רשומים
  • 389 הודעות

נכתב ב- ‎08/04/2012‏, ‎01:24

לא דוגמה טובה.
לעומת זאת, חוקים מפלים שמשפילים נשים מופיעים בשפע בהלכה היהודית, שכל היהודים האורתודוכסיים מקבלים ללא הסתייגויות כלל.
ביקורת על שובניזם ממסדי של הדת היהודית היא לגיטימית לחלוטין, ואם היא פוגעת בדתי אורתודוכסי שמאמין בשיוויון מגדרי, אז הוא צריך לזנוח (או לפחות להתאים לזמננו) את ההלכה היהודית האורתודכסית השובניסטית.

מן הסתם מותר לבקר כך גם את החילונים על דבר שאתה חושב שהוא פסול בהתנהגות שלהם ובקוד האתי של רובם.
למשל, אדם דתי יכול לבקר את החילונים על כך שהנשים בחברה החילונית לא מתלבשות צנוע.

יש לי חברים "אורתודוכסיים", תאמין לי שהם לא שובניסטים בכלל.
גם להגיד שהקטע עם השירת נשים הוא שובניסטי זה דבילי לחלוטין.
אני ממש לא מסכים עם זה ואני חושב שזה מטופש, כי לשמוע אישה שרה לא אמור לגרום לך להתחרמן.
אבל הרעיון עצמו הוא לא שובניסטי, זה כדי שכמו שבחורים לא יראו בחורה שהיא לא צנועה, אז מבחינתם גם לשמוע אותה זה גרוע.
זה לא נכון בעליל, אבל להגיד שזה נובע משובניזם זה מטומטים.
יש דברים שובניסטים, אבל לא כמו שאתם חושבים, וגם הדתיים הנורמלים בד"כ לא יתמכו בדברים השובניסטים האלה, כמו להגיד ברוך שלא עשני אישה אבל הם
עדיין אורתודוכסיים, כי הם כן מאמינים שלא צריך לשנות את ההלכה. אלא לא להסכים עם הכל הכל.

וגם הרעיון הוא שנורא קל לכם לבקר ולשנוא.
תמשיכו לחיות ככה אולי יגיע שלום.

#7 Murdock

Murdock

גם אני קצת שלוגי

• חבר של כבוד
  • 10,481 הודעות

נכתב ב- ‎09/04/2012‏, ‎10:51

כל המערכת בישראל דפוקה.
אני, לא מגדיר את עצמי כמסורתי, אני יותר בכיוון החילוני, נחשפתי לצד של "הדת" בזמן האחרון בצורה שאני מאמין שהיא נכונה.
בזה שמכשירים כלים ניסית לזרוק הערה על קבוצה של חרדים שמתנהגת באופן שובניסטי או מה שלא ניסית להגיד.
מה שאתה עושה, זה בדיוק כמו שחרדי יבוא אליך, וירד עליך על זה שאתה שדדת בנק, הרי מה עשית פה? הגדרת קבוצה שלמה של אנשים.
הוא יכול לעשות אותו דבר עליך, האם זה יראה לך הגיוני שהוא מכליל את כל החילונים כשודדי בנקים?

אני יוצא לא ברור, סורי.
המצב הזה פשוט דפוק.

סליחה אם זה מה שהשתמע מדבריי. זו הייתה סוג-של בדיחה עצמית, משחק מילים על בסיס "הגעלת כלים".

הבדיחה הזו ממש לא נועדה להעביר ביקורת כזו או אחרת על אוכלוסיית החרדים, אז אני מבין שבדיעבד היא כנראה לא הייתה במקום ומתנצל.

המשך יום נעים, צהריים טובים, שבוע נהדר וחג שמח.

#8 tzvimen

tzvimen

כבר זוכרים את השם שלי

• רשומים
  • 400 הודעות

נכתב ב- ‎09/04/2012‏, ‎14:48

כל המערכת בישראל דפוקה.

אני יוצא לא ברור, סורי.
המצב הזה פשוט דפוק.

סליחה אם זה מה שהשתמע מדבריי. זו הייתה סוג-של בדיחה עצמית, משחק מילים על בסיס "הגעלת כלים".

הבדיחה הזו ממש לא נועדה להעביר ביקורת כזו או אחרת על אוכלוסיית החרדים, אז אני מבין שבדיעבד היא כנראה לא הייתה במקום ומתנצל.

איך אתה תמיד יוצא גבר, מורדוק? דיפלומט מלוטש!

ואליהב?
אני לא יודע מה אתה, אבל אני חרדי, ואתה פשוט מבלבל את המוח!
תמיד הכלב רץ לפני האדון ונראה כמנהיג, עד שמגיעים לפרשת דרכים, או אז עוצר הכלב, ומממתין להוראת האדון - כך היא דרכה של הדמוקרטיה, המנהיג בודק את רצון העם לפני כל החלטה
(הרב אלחנן ווסרמן מסביר למה "פני הדור - כפני הכלב")

בסופו של דבר; עדיף דיקטטור הגון מאשר דמוקרטיה כזאת
(יהודי ששלושה משטרים מאחוריו)

#9 eliav1993

eliav1993

כבר זוכרים את השם שלי

• רשומים
  • 389 הודעות

נכתב ב- ‎10/04/2012‏, ‎12:35

כל המערכת בישראל דפוקה.

אני יוצא לא ברור, סורי.
המצב הזה פשוט דפוק.

איך אתה תמיד יוצא גבר, מורדוק? דיפלומט מלוטש!

ואליהב?
אני לא יודע מה אתה, אבל אני חרדי, ואתה פשוט מבלבל את המוח!

אני לא דיברתי על אוכלוסיית החרדים, אני לא חרדי. ואני לא מייצג את החרדים.
אני נותן את השקפתי כלפי הדת כפי שאני פוגש אותה מחברים שלי. זה הכל.
ולי ההשקפות שלי כמובן.
אם זה שונה מהגישה שלך, זה לא אומר שאני מבלבל את המוח. ככה לפחות האנשים שאני מכיר רואים את הדברים.

#10 tzvimen

tzvimen

כבר זוכרים את השם שלי

• רשומים
  • 400 הודעות

נכתב ב- ‎10/04/2012‏, ‎23:13

לא דוגמה טובה.

אני ממש לא מסכים עם זה ואני חושב שזה מטופש, כי לשמוע אישה שרה לא אמור לגרום לך להתחרמן.
אבל הרעיון עצמו הוא לא שובניסטי, זה כדי שכמו שבחורים לא יראו בחורה שהיא לא צנועה, אז מבחינתם גם לשמוע אותה זה גרוע.
יש דברים שובניסטים, אבל לא כמו שאתם חושבים, וגם הדתיים הנורמלים בד"כ לא יתמכו בדברים השובניסטים האלה, כמו להגיד ברוך שלא עשני אישה אבל הם
עדיין אורתודוכסיים, כי הם כן מאמינים שלא צריך לשנות את ההלכה. אלא לא להסכים עם הכל הכל.

פרה פרה.
הגעלת כלים: בשנים האחרונות, לאור המודעות הרבה בנושא, החלו להופיע על אריזות המוצרים (לאכילה) אזהרה לאלרגנים הפותחת במילים "עשוי להכיל" נכון? אז חכמי היהודים מקדמת דנא (הרבה לפני המיקרוסקופ...) ידעו שכלי שהתבשל בו משהו בחום מסוים (או לחילופין נכבש/נמלח בו מאכל מסוים וששהה בו זמן מסוים של שעות) סופח לתוכו חלק מהתבשיל, פאקט.
ולפי ציווי התורה שלא לאכול תערובת של בשר וחלב, טרפות, או חמץ בפסח לעניינינו, אנחנו היהודים הפכנו ל"אלרגיים" לאותם הדברים אפילו שהם "בלועים" בדפנות הסירים.
אז מה? זהו? אין תקנה לסירים?
מצאו חכמים כלל פיזי הנקרא "כבולעו כך פולטו" דהיינו שכלי שבלע חמץ על בבישול על האש יפלוט את כל מה שבלוע בו ע"י בישול "על רק", וכלי שבלע ע"י האש עצמה - כמו החצובות של הכיריים - יפלוט את הכל עם יחממו אותו באש עד שיאדים ("ליבון")

אז ברק?
אתה יכול מצידי לצחוק ולזלזל על הדת של אבותיך, אבל את החכמה וה"ראיה הרחבה" שגנוזה בגמרא לא תמצא בשום מקום אחר.

ועכשיו אליך אליהב -
אני לא יודע איזה חברים דתיים יש לך אבל לפי מה שאתה כותב הייתי מעז לומר שהם כנראה רפורמים.
אני אישית לא נתקלתי בשוביניזם בדת - למרות הדוגמה הדי זועקת שהבאת, ולמה? כי אם תלמד קצת קבלה תראה שלמעשה הנשים הם בעצם נעלות מאתנו.
כדי להבין למה הברכה "שלא עשני אשה" לא זועקת שוביניזם, לחץ כאן: הסבר ממש מעניין!
תמיד הכלב רץ לפני האדון ונראה כמנהיג, עד שמגיעים לפרשת דרכים, או אז עוצר הכלב, ומממתין להוראת האדון - כך היא דרכה של הדמוקרטיה, המנהיג בודק את רצון העם לפני כל החלטה

#11 eliav1993

eliav1993

כבר זוכרים את השם שלי

• רשומים
  • 389 הודעות

נכתב ב- ‎13/04/2012‏, ‎01:52

לא דוגמה טובה.

פרה פרה.
הגעלת כלים: בשנים האחרונות, לאור המודעות הרבה בנושא, החלו להופיע על אריזות המוצרים (לאכילה) אזהרה לאלרגנים הפותחת במילים "עשוי להכיל" נכון? אז חכמי היהודים מקדמת דנא (הרבה לפני המיקרוסקופ...) ידעו שכלי שהתבשל בו משהו בחום מסוים (או לחילופין נכבש/נמלח בו מאכל מסוים וששהה בו זמן מסוים של שעות) סופח לתוכו חלק מהתבשיל, פאקט.
ולפי ציווי התורה שלא לאכול תערובת של בשר וחלב, טרפות, או חמץ בפסח לעניינינו, אנחנו היהודים הפכנו ל"אלרגיים" לאותם הדברים אפילו שהם "בלועים" בדפנות הסירים.
אז מה? זהו? אין תקנה לסירים?
מצאו חכמים כלל פיזי הנקרא "כבולעו כך פולטו" דהיינו שכלי שבלע חמץ על בבישול על האש יפלוט את כל מה שבלוע בו ע"י בישול "על רק", וכלי שבלע ע"י האש עצמה - כמו החצובות של הכיריים - יפלוט את הכל עם יחממו אותו באש עד שיאדים ("ליבון")

אז ברק?
אתה יכול מצידי לצחוק ולזלזל על הדת של אבותיך, אבל את החכמה וה"ראיה הרחבה" שגנוזה בגמרא לא תמצא בשום מקום אחר.

ועכשיו אליך אליהב -
אני לא יודע איזה חברים דתיים יש לך אבל לפי מה שאתה כותב הייתי מעז לומר שהם כנראה רפורמים.
אני אישית לא נתקלתי בשוביניזם בדת - למרות הדוגמה הדי זועקת שהבאת, ולמה? כי אם תלמד קצת קבלה תראה שלמעשה הנשים הם בעצם נעלות מאתנו.
כדי להבין למה הברכה "שלא עשני אשה" לא זועקת שוביניזם, לחץ כאן: הסבר ממש מעניין!

הם לא רפורמיים. הם פשוט מתונים. יש הרבה הבדל.
חלקם חסידים ד"א(ולא חרדים(?) סטגדיש(?)

אבל בכללי, אני לא מספיק מבין בזה, אין ספק שאתה מבין יותר ממני.
ושוב, אני מאמין שכן יש שובניזם מסויים בדת, למרות שהרבה פעמים טוענים שאין. אבל ושוב, אתה מבין כנראה יותר ממני.
סתם פשוט בביקור אצל חרדים שהיה לי, שהם היו יחסית מתונים, ויכול להיות שזה קשור לאנשים ולא למגזר, אז אתה תבחר לקחת את זה לאן שתרצה
לנשים היה תפקיד די מסויים בארוחה. לפנות ולשטוף כלים, כי זה תפקידם o.O

#12 tzvimen

tzvimen

כבר זוכרים את השם שלי

• רשומים
  • 400 הודעות

נכתב ב- ‎16/04/2012‏, ‎15:32

נו באמת! בכל העולם המערבי, הדבר היחיד שהגבר מבשל ומגיש - זה "על האש"
ושוב פעם, בדת אין מושג כזה - "מתון". או שאתה שומר על הדת או שאתה לא שומר!
עכשיו: היות והדת עצמה מורכבת ממכלול של דברים שמותר ואסור לעשות (אם דיברת על חסידים - חסידי חב"ד נהגו לומר כך: "מה שאסור - אסור, ומה שמותר - מיותר") ולכן ברגע שאתה לא מקיים ציווי מסוים - בגלל שהוא לא נראה לך, ( כשזה קורה לי אני פשוט אומר לעצמי: "למה מי אתה"?) אתה לא נקרא מתון אלא לא דתי (ביחס לדבר הנוכחי)
מה שכן יש, זה מחמיר או מקל, בפרקי אבות אומרים לנו אנשי כנסת הגדולה: "עשו סייג (גדר) לתורה". ולכן במשך הדורות היו פוסקים שיצאו בגזרות חדשות והיו כאלו שלא. אז המחמירים - מחמירים כהמחמירים, והמקלים - מקלים כהמקלים
אבל לעשות דין לעצמך (ואפילו להחמיר) זהו דבר פסול!
ואתה צודק, מתונים כאלו עדיין עדיפים עשרת מונים על פני הרפורמים

א-מה-מה ? אתה כותב שאתה מאמין שיש שוביניזם בדת, אז זהו שלא, אין! אני לא אומר שלא תתקל בדברים שעל פניהם זועקים שוביניזם, אבל אם תברר קצת תראה שההפך הוא הנכון.
ונסיים בסיפור משכיל:
פעם הייתי בתל-אביב והצעתי לעוברים ושבים להניח תפילין, עבר שם חוכמולוג אחד מלווה באשתו ובתינוק בעגלה, כשביקשתי ממנו לבוא ולהניח תפילין הוא הצביע על אשתו ואמר שהיא רוצה, עניתי לו שלאשתו, יש מצווה אחרת - נרות שבת! אך הוא בשלו. הבטתי בעולל ואמרתי: בפעם הבאה שהוא יהיה רעב - תניק אותו אתה! למה תמיד זאת חובת אשתך?! הברנש האדים, ואץ רץ לו לדרכו.
הנקודה היא כזאת: אני לא אומר שאין דברים שאנחנו הגברים מצווים בהם והנשים לא, ולהפך. אני כן אומר שכמו שיש שינויים פיזיולוגיים מסוימים בין גבר לאשה, כך יש ביניהם הבדלים בתצורת הנפש (שהרי הכל משתלשל מלמעלה). וכמו שזה שאשה לובשת ועושה דברים שרק אשה אמורה לעשות - לא פוגם ברעיון השוויון, כך גם בנוגע לציווי התורה! כי כל המצוות, מטרתם היא להלביש ולרומם את הנפש. (ובאמת, מרוב המצוות הנשים פטורות, אבל אם הם ממש רוצות - הם יכולות גם כן לקיימן)

#13 eliav1993

eliav1993

כבר זוכרים את השם שלי

• רשומים
  • 389 הודעות

נכתב ב- ‎18/05/2012‏, ‎23:48

נו באמת! בכל העולם המערבי, הדבר היחיד שהגבר מבשל ומגיש - זה "על האש"
ושוב פעם, בדת אין מושג כזה - "מתון". או שאתה שומר על הדת או שאתה לא שומר!
עכשיו: היות והדת עצמה מורכבת ממכלול של דברים שמותר ואסור לעשות (אם דיברת על חסידים - חסידי חב"ד נהגו לומר כך: "מה שאסור - אסור, ומה שמותר - מיותר") ולכן ברגע שאתה לא מקיים ציווי מסוים - בגלל שהוא לא נראה לך, ( כשזה קורה לי אני פשוט אומר לעצמי: "למה מי אתה"?) אתה לא נקרא מתון אלא לא דתי (ביחס לדבר הנוכחי)
מה שכן יש, זה מחמיר או מקל, בפרקי אבות אומרים לנו אנשי כנסת הגדולה: "עשו סייג (גדר) לתורה". ולכן במשך הדורות היו פוסקים שיצאו בגזרות חדשות והיו כאלו שלא. אז המחמירים - מחמירים כהמחמירים, והמקלים - מקלים כהמקלים
אבל לעשות דין לעצמך (ואפילו להחמיר) זהו דבר פסול!
ואתה צודק, מתונים כאלו עדיין עדיפים עשרת מונים על פני הרפורמים

א-מה-מה ? אתה כותב שאתה מאמין שיש שוביניזם בדת, אז זהו שלא, אין! אני לא אומר שלא תתקל בדברים שעל פניהם זועקים שוביניזם, אבל אם תברר קצת תראה שההפך הוא הנכון.
ונסיים בסיפור משכיל:
פעם הייתי בתל-אביב והצעתי לעוברים ושבים להניח תפילין, עבר שם חוכמולוג אחד מלווה באשתו ובתינוק בעגלה, כשביקשתי ממנו לבוא ולהניח תפילין הוא הצביע על אשתו ואמר שהיא רוצה, עניתי לו שלאשתו, יש מצווה אחרת - נרות שבת! אך הוא בשלו. הבטתי בעולל ואמרתי: בפעם הבאה שהוא יהיה רעב - תניק אותו אתה! למה תמיד זאת חובת אשתך?! הברנש האדים, ואץ רץ לו לדרכו.
הנקודה היא כזאת: אני לא אומר שאין דברים שאנחנו הגברים מצווים בהם והנשים לא, ולהפך. אני כן אומר שכמו שיש שינויים פיזיולוגיים מסוימים בין גבר לאשה, כך יש ביניהם הבדלים בתצורת הנפש (שהרי הכל משתלשל מלמעלה). וכמו שזה שאשה לובשת ועושה דברים שרק אשה אמורה לעשות - לא פוגם ברעיון השוויון, כך גם בנוגע לציווי התורה! כי כל המצוות, מטרתם היא להלביש ולרומם את הנפש. (ובאמת, מרוב המצוות הנשים פטורות, אבל אם הם ממש רוצות - הם יכולות גם כן לקיימן)

אני לא מאמין שבאמת יש בחור דתי בהגדרה שלך אם ככה, אני לא מאמין שאין בן אדם שלא עושה לעצמו הנחות או מחליק על דברים מסויימים.
היה לי שיחה עם המדריך שלי, בחור דתי. שאמר שהוא כנראה היה שואף להיות במדרגה שבה הוא יכול להקריב את הבן שלו אם אלוהים מבקש ממנו, אבל הוא מודע לזה שהוא לא במדרגה כזאת
וכנראה שהוא לא יעשה את זה. לתפיסתך אף אחד לא באמת דתי. אני לא בטוח.

ובקשר לשובניזם, אני באמת לא מבין בזה.
מה שכן, בקשר למה שאמרת, אני די בטוח שישנם דברים שבאמת לנשים מותר לעשות הלכתית, אבל בגלל ש"זה לא נראה מתאים" חרדים/דתיים לא מסכימים לנשים לעשות אותם.

ועוד משו שאני אשמח להבין, סתם למשל הרי יש רבנים שונים, למשל קרליבך היה מחבק נשים ודי אהב גויים, אז הוא נחשב מקל או שהוא לא דתי בכלל?

1 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 1 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים