עבור אל תוכן

חוקי הפורום - נא לקרוא

תמונה

אוצר השמות - מה מסתתר מאחרי השם הפרטי

• אנא התחבר בכדי להגיב
214 תגובות לנושא זה

#61 helpy4

helpy4

אני בחבר'ה

• רשומים
  • 612 הודעות

נכתב ב- ‎02/05/2008‏, ‎00:14

אז מה עם השם עוזיאל?

צר לי אבל את השם עוזיאל -אין בספר שיש לי . :D

כל אדם ששמו מתחיל באות "עין" הוא טיפוס שחושב לעומק , אם לטוב ואם להיפך .
יש בו עומק פנימי ואולי גם מיסתורין .
טיפוס שיודע לתת הרבה או לקבל הרבה ,או שניהם יחד .
אם ישתדל במידת הענווה יצליח מאוד .
אם יתגאה ישפל מאוד .
יש בו נטיה ליהיות בכעס או ליהיות פגיע ואינו שוכח מהר מה שפגעו בו .
יציב מאוד ועקשן בדרך שבחר לו .
יש בו אהבה פנימית לבריות .

אבל יש את עוזי !! :D
אולי זה מתאים לך , תספר לי על כך ..

עוזי
טיפוס חזק ובריא .
יש בו הרבה עזות כמו ששמו מעיד עליו ועל פי רוב עזותו לטובת עצמו.
אמיץ לב.
יוטב לו מאוד אם יפנה לרוחניות וימעט את השתדלותו החמרית .
יציב בפרנסתו בדרך כלל .
טיפוס שחושב לעניין ולפרטים .
לעיתים יש נתיבים ופריצה לרוחניות ולריכוך הלב .
המבט שלו חודר מאוד .
כדי לשנות אותו או משהו בתוכו ,חייבים בדרך כלל לזעזע אותו .

אני מניח שהתוספת -א-ל לשם שלך משנה משהו בפאן הרוחני .
אבל את עצמך בפנימיות ,רק ה' ואתה יודעים.

#62 u1988

u1988

אני קצת ביישן

• רשומים
  • **
  • 52 הודעות

נכתב ב- ‎02/05/2008‏, ‎07:15

חח תודה רבה! :D

#63 hadarooshit

hadarooshit

Digger

• רשומים
  • 1,421 הודעות

נכתב ב- ‎02/05/2008‏, ‎13:14

הלפי, אני יכולה לבקש משהו..? נכון שכתבת לי את הדבר ההוא שכתוב לך בספר... באמת לא כתוב לך שאני גאוותנית וכו'? זה נורא מוזר.
תמונה שפורסמה

#64 helpy4

helpy4

אני בחבר'ה

• רשומים
  • 612 הודעות

נכתב ב- ‎04/05/2008‏, ‎02:17

לא כתוב "גאוותנית "
כתוב צדיקה וענוותנית וחכמה ומצחיקה ורואה את הנולד .

אופס , סליחה הסתכלתי על שם אחר ...

עליך כן כתוב ככה .

די להתבכיין . זה בסה"כ ספר שמדייק קרוב לאמת אבל הוא לא אומר 100 אחוז .
וגם אמרתי כבר שהשם שלך מופיע עבור בן . ולא בעבור בת .

#65 hadarooshit

hadarooshit

Digger

• רשומים
  • 1,421 הודעות

נכתב ב- ‎04/05/2008‏, ‎15:17

מה??!!! השם שלי לא של בן! איזו חוצפה! מי שמע על ילד בשם "הדר"!?!?!?! רק ההזוי שחיבר את הספר הזה:D

אופס , סליחה הסתכלתי על שם אחר ...

עליך כן כתוב ככה .

חחח:D ידעתי שמשהו מוזר.
באמת אמרו לי שאני נראית סנובית... =/

אבל אני בכלל בכלל בכלל לא גאוותנית, זה לא נכון! אוף! :)
תמונה שפורסמה

#66 A.z

A.z

איי דריי

• חבר של כבוד
  • 5,487 הודעות

נכתב ב- ‎04/05/2008‏, ‎19:34

דווקא יש בנים שקוראים להם הדר. מוזר, אבל יש. :D

#67 hadarooshit

hadarooshit

Digger

• רשומים
  • 1,421 הודעות

נכתב ב- ‎04/05/2008‏, ‎20:32

אז הם סתם *****:D
תמונה שפורסמה

#68 A.z

A.z

איי דריי

• חבר של כבוד
  • 5,487 הודעות

נכתב ב- ‎04/05/2008‏, ‎20:34

אז הם סתם *****:D

חחח יכול להיות. :D

#69 hadarooshit

hadarooshit

Digger

• רשומים
  • 1,421 הודעות

נכתב ב- ‎04/05/2008‏, ‎21:08

שום יכול להיות, בטוח.
תמונה שפורסמה

#70 R.E.L

R.E.L

אני קצת ביישן

• רשומים
  • **
  • 57 הודעות

נכתב ב- ‎13/05/2008‏, ‎10:12

מה לגבי השם אריאל?

#71 hjk765

hjk765

רק הגעתי

• רשומים
  • *
  • 2 הודעות

נכתב ב- ‎13/05/2008‏, ‎13:43

כל השטויות שכתבת עכשיו מוכיחות דבר אחד - יהדות דת פאגנית עם אלמנטים של קתולים. מה הקטע שלכם? אם אתם מאמינים אז תעשו את מה שכתוב בתנ"ך ואל תקשיבו לכל דבר שאיזה רב אומר לכם לעשות.

#72 amits

amits

אני קצת ביישן

• רשומים
  • **
  • 61 הודעות

נכתב ב- ‎13/05/2008‏, ‎15:40

כל השטויות שכתבת עכשיו מוכיחות דבר אחד - יהדות דת פאגנית עם אלמנטים של קתולים. מה הקטע שלכם? אם אתם מאמינים אז תעשו את מה שכתוב בתנ"ך ואל תקשיבו לכל דבר שאיזה רב אומר לכם לעשות.

אני רואה שאתה יודע להגיד מילים גדולות.. הבעיה שאתה לא יודע מה הן אומרות.
היהדות היא דת ריכוזית והכי בולט בה אלמנט האחדות- אל אחד, שזה כבר שולל את זה שכינית את היהדות "פאגנית". ולגבי האלמנטים הקתוליים- אם אתה מוצא כל דמיון אמיתי בין הנצרות הקתולית ליהדות, או שהוא מקרי או שהנצרות השאילה מהיהדות (להזכירך היהדות נמצאת בעולם זמן רב עוד לפני הנצרות).
בגלל הריכוזיות והאחדות שמאפיינים את הדת היהודית- כולם צריכים לעבוד את הקב"ה באותה דרך. אם כל אחד היה פונה לתנ"ך ומפרש אותו לפי ראות עיניו היה בלאגן ולא היינו יכולים לעבוד את הקב"ה ביחד. זה לגבי ההלכות.

להבא אל תפרסם תגובה שלא קשורה לאשכול. ובכלל הפעם התגובה שלך לא הייתה בפורום המתאים. הפורום הזה בא להראות לאנשים את היופי שביהדות ולהדריך אותם בדרך הדת היהודית. אם היה פורום אנטי יהדות ח"ו היית מוזמן לפרסם את התגובה הזו שמה, אבל בכל מקרה לא פה.

#73 winnie

winnie

רק הגעתי

• רשומים
  • *
  • 16 הודעות

נכתב ב- ‎13/05/2008‏, ‎16:29

כמה הערות כלליות

א. שם אינו מהות האדם ו/או אופיו. לכן לא כל כך ברור לי מאיפה ההגדרה ששם זה מלשון שומה.
המילה "שם" היא מילה עברית מקראית, ולכן יש לפרש אותה לפי לשון המקרא, ולא לפי הלשון של ימינו.
ולפי המקרא "שם" זה תכלית (ולא מהות!). זה התכלית של האדם, המטרה שעבורה הגיע לעולם הזה.
לכן גם מופיע הביטוי - לשם מה? שזה אומר לאיזו תכלית/מטרה.

ב. לאמר שלא טוב לתת לאדם שם כמו שניתן לאדם שנפגע בתאונה (או משהו דומה) בגלל שהמזל הרע ירדוף אותו, זה קצת בעייתי.
משום שישראל הם מעל המזל, כפי שאמרו חז"ל.
לכן זה גם בעייתי לאמר ששינוי שם גורם לשינוי המזל.
לכן גדולי הרבנים אומרים בפירוש שלא משנים שם בכלל, אלא יש מיקרים בהם מוסיפים שם.
שוב - שם הוא המטרה. שינוי השם יגרום לשינוי המטרה של האדם בעולם הזה, ולא יגרום לשינוי מהות האדם.

#74 helpy4

helpy4

אני בחבר'ה

• רשומים
  • 612 הודעות

נכתב ב- ‎14/05/2008‏, ‎01:45

אתה מדבר מצד לשונו של האבן שושן לדעתי
ובלשון הקודש יש קצת עומק נוסף בדבר , ובקבלה בוודאי מבואר יותר
עיין כאן .

פסוק יט
וַיִּצֶר ה' אֱלהִים מִן הָאֲדָמָה כָּל חַיַּת הַשָּׂדֶה. נָתַן לָהֶם שְׁלֵמוּת צוּרָה מַרְגֶּשֶׁת, אֲשֶׁר לָזֶה לא הָיָה מַסְפִּיק אָז הַכּחַ הַשְּׁמֵימִיִּי בִּלְתִּי כּחַ זַרְעִי שֶׁיַּעַזְרֵהוּ.

וַיָּבֵא אֶל הָאָדָם. לְמַעַן יַכִּיר שֶׁהָיָה צָרִיךְ לְנִמְצָא חָדָשׁ, מִבְּלִי אֵין בֵּין בַּעֲלֵי חַיִּים דָּבָר נָאות לְעָבְדו.

לִרְאות מַה יִּקְרָא לו. כְּדֵי שֶׁיִּרְאֶה וְיִתְבּונֵן אֵיזֶה שֵׁם רָאוּי לְכָל אֶחָד מֵהֶם, כְּפִי הַפְּעֻלָּה הַמְיֻחֶדֶת לְצוּרָתו.

נֶפֶשׁ חַיָּה הוּא שְׁמו. הִנֵּה שְׁמו הורָה עַל צוּרַת הַבַּעַל חַי הַנִּקְרָא בַּשֵּׁם הַהוּא, שֶׁהִיא נַפְשׁו אֲשֶׁר בָּהּ הוּא נִמְצָא בְּפעַל. .

ולפי דעתי שקריאת השם הוא העזר. והעניין, כי הקב"ה הביא כל חית השדה וכל עוף השמים לפני אדם, והוא הכיר טבעם וקרא להם שמות, כלומר השם הראוי להם כפי טבעיהם. ובשמות נתבאר הראוי להיות עזר לחברו, כלומר הראויים להוליד זה מזה. ואפילו אם נאמין בשמות שהם בהסכמה, לא טבעיות (מו"נ ב ל), נאמר שקריאת השמות היא הבדלת המינים, כי עברו לפניו זכר ונקבה והתבונן בטבעם, איזה מהם עזר לחברו, כלומר המוליד ממנו, והודיע זה בשמות, כי הבהמה הדקה קרא בשם אחר, שכולן עזר זה לזה בתולדה שיולידו זה מזה, והגסה בשם אחר, והחיה בשם אחר, שלא יולידו מין זה מזה, וכן כולן. ולא מצא בכולן שתהיה בטבעה עזר לו ותקרא בשמו, כי קריאת השמות היא הבדלת המינים והפרד כחותם זה מזה, כאשר פירשתי למעלה:

ואין העניין שיהיה ביד האדם למצוא בהם עזר לו, כי בטבעם נבראו, אבל שאם יראה טבעו נאות באחד המינים ויבחר בו, היה הקב"ה מתקן טבעו אליו כאשר עשה בצלע, ולא יצטרך לבנותו בנין חדש. וזה טעם "כל אשר יקרא לו האדם נפש חיה הוא שמו", כלומר הוא יהיה שמו, שהקב"ה יקיים בו השם ההוא על עניין שפירשתי:

והנכון בעיני, כי לא היה החפץ לפניו יתברך לקחת צלעו ממנו עד שידע אדם שאין בנבראים עזר לו, ושיתאוה שיהיה לו עזר כמותם. ומפני זה היה צריך לקחת ממנו אחת מצלעותיו. וזה טעם "ולאדם לא מצא עזר כנגדו", כלומר ולשם האדם לא מצא עזר שיהיה ראוי כנגדו ותקרא בשמו שיוליד ממנו. ואין צורך בכאן לדברי המפרשים (ראב"ע בפסוק יח, והרד"ק): שאמרו כי יבא בכאן שם במקום הכינוי, ולו לא מצא עזר כנגדו, כדרך נשי למך (להלן ד כג), ואת יפתח ואת שמואל (ש"א יב יא). וזהו שאמר "זאת הפעם", כלומר הפעם הזאת מצאתי עזר לי, שלא מצאתי עד הנה בשאר המינים, כי היא עצם מעצמי ובשר מבשרי, וראוי שתקרא בשמי ממש, כי נוליד זה מזה:
ובמלת "זאת" סוד, יודע מדברינו בפרשת וזאת הברכה, אם יברכני צורי להגיע שם. ולכך החזיר "כי מאיש לקחה זאת". והבן:

בעניין המזל שהוזכר יש חשיבות למצבו הרוחני של האדם , האם הוא ישר וכשר ?
זה עשוי לגרום לו ליהיות מעל המזל , בכח המיצוות
אבל אם חלילה לא , ישנה בעיה ...

וכך הוא ביאור המילה ''מזל'' – נוזל מלמעלה, שמקרי האדם נקבעים מראש לצורך השלמת תפקידו הפרטי והכללי בתכלית הבריאה.

אדם שאינו מוצא את עצמו בעולם הזה, אות הוא כי טרם מצא את מקומו הנכון בחיים. כשאדם מוצא את מקומו הנכון כל הדברים מסתדרים, כל התחומים 'נופלים' במקום הנכון ומסתדרים כראוי.

חז''ל אומרים כי שלשת התחומים העיקריים עליהם דואג האדם בעולם הזה - ילדים, בריאות ופרנסה - אינם תלויים בזכויות האדם אלא במזלו העליון.
בחסידות מבואר, לפי מאמר חז''ל ''אין מזל לישראל'', כי המזל האמיתי של כל יהודי הוא מדרגת ה''אין'' האלקית. כשיש ליהודי בעיה באחד מהתחומים שהוזכרו הדבר נובע מכך שהוא עוד לא הגיע למדרגה של ''אין'', שאין לו בטול מספיק בפני האלקות ולכן מזלו אינו מאיר.

ועוד, היכולת של המזל להאיר תלויה במקומו של האדם, וכשהוא זוכה להגיע למקום הנכון מזלו יאיר והכל יסתדר. לכן אמרו חז''ל כי ''משנה מקום משנה מזל'' - שינוי המקום מאפשר למזלו של האדם להאיר להלן נרחיב בענייןזה.

חז''ל אמרו גם ש''משנה מעשיו משנה מזל'' ו''משנה שמו משנה מזל''.
בכללות, שינוי השם נוגע לילדים המנציחים את שמו של האדם (אצל אשה שינוי השם נעשה בחתונה, כשהיא מקבלת את שם בעלה, ובאמת גם אצל הבעל החתונה משנה שם והגדרה - הוא הופך מרווק לנשוי ( וכן כאשר אישה מתחתנת היא משנה את שם משפחתה וגם את חתימתה וכן על פי חכמת הגרפולגיה אפשר לראות את השינוי ביחס של האישה אל בעלה ולהיפך.

שינוי המעשים - עשיית תשובה וחזרה לחיי תורה ומצוות - שייך בעיקר לבריאות, שהרי ''גדולה תשובה שמביאה רפואה לעולם''.
שינוי המקום שייך בעיקר לפרנסה - אדם צריך למצוא את המקום הנכון בו יוכל למצוא עבודה ולחיות לפרנסתו, ופעמים רבות תלוי הדבר באזור המגורים וכדו'.

עם זאת, כל השינויים הללו כלולים בשינוי המקום הכללי - שהרי ''שינוי המקום'' האמיתי הוא שינוי מקום רוחני, מציאת השתייכות חדשה. בשינוי זה יש גם שינוי של מעשי האדם וארחות חייו - הוא עובר ל'מקום' אחר, לסגנון חיים אחר (בסוד ''משנה מעשיו משנה מזל'') - והוא עובר לחוג חברתי חדש המעניק לו 'שם חדש' והשתייכות חברתית חדשה (בסוד ''משנה שמו משנה מזל''). על האדם למצוא את מקומו האמיתי בעולם, ואז יאיר מזלו וכל בעיותיו יפתרו.

וכך מבאר הרמח''ל

''ואמנם לכלל ההנהגה הזאת שאינה פונה אל הזכות והחובה, אלא פנייתה למה שמצטרך להשלמת הבריאה לפי מהותה, קראוה חכמים ז''ל 'מזל', יען אין עניינה אלא גזירה, ואינה תלויה בבחירת האדם ובזכותו''.

הרמח''ל מוסיף שהמקור לביאור הזה בהנהגת המזל רמוז במדרשו של רבי שמעון בר יוחאי ''ובזמנא דאסתלק הוי''ה מכרסיא דדין ומכרסיא דרחמי, לית תמן לא אגרא ולא עונשא [ובזמן שמסתלק השי''ת הן מכסא דין והן מכסא רחמים, אין שם לא שכר ולא עונש] ... ובגין דהוי''ה אסתלק... בההוא זמנא בני חיי ומזוני לאו בזכותא תליא מילתא אלא במזלא תליא מילתא''.

ביאור שחייו ופרנסתו של אדם תלויים לא תלויים בזכות אלה במזל
(תיקוני זהר תי' ע' עמ' קכז. עם ביאורי הגר''א עמ' קמח):

הוסיף הרמח''ל שבאחרית הגלות רוב ההנהגה תהיה מהנהגת המזל.

''אין מזל לישראל''
בין מזל האומה ובין מזל הפרטי

המהר''ל (חי' אגדות שבת קנו.) מבאר המחלוקת אם יש מזל לישראל, שנחלקו בין במזל היחיד, ובין במזל האומה – עם ישראל:

''אין מזל לישראל פירוש אפשר להכריע את המזל ע''י מצוות, אף שאינו מתפלל כלל, רק מעצמו נהפך ע''י מצוות, דע''י תפלה דבר פשוט דמועיל שהוא יתברך יעשה מה שירצה בשמים ובארץ'' – ע''י תפלה מועיל שינוי המזל אף למ''ד יש מזל לישראל, המחלוקת אם אפשר לשנות המזל ע''י מצוות ללא תפלה – אבל כך אמר שאין מזל לישראל, דהיינו לכלל ישראל אין מזל שישלוט עליהם, ואף ליחיד אם עושה מצוה דבר זה שקול, כלל ישראל מצד עצמם יש להם מדרגה עליונה נבדלת, וכמו היחיד כאשר עושה מצוה אלקית נבדלת דבר זה הוא על המזל''.

למ''ד אין מזל לישראל, הרי זה בין במזל האומה ובין במזל היחיד, אלא ששונה מזל האומה – ממזל היחיד. כלל ישראל בדרך כלל הם למעלה מן המזלות ואין למזל שליטה עליהם, ואילו היחיד אמנם הוא תחת המזל מ''מ ע''י מצוה אפשר שישתנה המזל. והסובר יש מזל לישראל, היינו, שבין מזל האומה ובין מזל היחיד, הכל תחת שליטת המזלות, אלא שתפלה יכולה לשנות המזל.

וכך כותב עוד: ''וכאשר ישראל הם כפי המדרגה שראויה להם שיהיה, אז בוודאי מצד מדרגת מעלתם אפשר להם לנצח המזל. והיחיד שאין כל כך מדריגתו [עליונה] מנצח אותו על ידי מצוה, ובפרט על ידי מצות צדקה''.

ובחי' אגדות (יבמות נ.) כתב:

''והא דאמר (מו''ק כח.) חיי בני ומזוני לאו בזכותא תליא, היינו שאין הכל תלוי בזכות, רק במזל ג''כ, אבל בזכות ודאי תליא ג''כ, רק שהמזל ג''כ גורם''. ולפ''ז דברי רבא שאמר חיי בני ומזוני במזלא תליא הוא למ''ד אין מזל לישראל, כי למ''ד אין ביד הזכות לשנות המזל רק ע''י תפלה.

גם כשעם ישראל במעלתם יש אפשרות לשליטת המזל

מוסיף המהר''ל, אף שאמנם במזל הכללי של עם ישראל אין המזל שולט עליהם כשהם במעלת מדרגתם, אבל אין זה מפקיע לגמרי את שליטת המזל על האומה. יש פעמים שהמזל שולט על האומה, כשהמזל הוא כנגד ישראל מאוד, שאז גם צריך זכות גדולה לשינויו.

''ואין הפירוש שלא ישלוט עליהם המזל כלל, כי הכל לפי מה שהוא, כי אם המזל כנגד ישראל מאוד, צריכים ישראל זכות גדול להכריע את המזל, כמו במצרים שהיה מורה המזל רעה, כמו שאמר (שמות י,י) 'ראו כי רעה נגד פניכם', והשי''ת הפך אותו לטוב בשביל זכות אבות. מ''מ אין מזל לישראל שיהיה שולט לגמרי עליהם, דבר זה אינו, וזה משמעות אין מזל לישראל שיהיו לגמרי תחת המזל כמו שהם שאר האומות''.

עיקר העניין שרציתי להבהיר היא ששמו של האדם נוגע אל נטית הנפש שלו - מה הוא ומה תפקידו
ובאיזה כילים הוא מצוייד .

#75 winnie

winnie

רק הגעתי

• רשומים
  • *
  • 16 הודעות

נכתב ב- ‎14/05/2008‏, ‎07:06

לא הספקתי לקרוא בעיון את כל מה שכתבת על עניין המזל (אני אשלים את הקריאה מאוחר יותר), אבל בקריאה ראשונית זה די ברור שהמושג "מזל" לפי חכמינו הוא שונה ממושג המזל אליו רגילים להתייחס בימינו.
ולכן כתבתי שזה בעייתי לאמר ששינוי שם משנה את המזל.
ושוב - אין משנים שם (לפחות לא לפי גדולי חכמינו) אלא רק מוסיפים.

לעניין השמות - כל יצור נברא מראש עם המהות שלו. והשם נותן לו את התכלית שלו בחיים.
עצם העניין שאדם נתן שמות לחיות אומרת שהוא הכיר בעובדה שלכל יצור שנברא יש מטרה בחיים.

ספר "שמות" אומר בפרוש את זה. בספר בראשית אנו לומדים על האבות ועל יסודות האומה אותה הם בונים, וספר שמות מגלה לנו, לאחר שנוצרת האומה, מה מטרתנו בעולם הזה.
ספר בראשית מספר לנו את מהות האומה, וספר שמות את מטרת האומה.
ובזה אנו נבדלים משאר האומות - כי לנו יש מטרה מוגדרת עבורה נוצרנו - תיקון עולם.

גם עצם העובדה שאנו מכנים את הקב"ה - "השם" זה בוודאי לא שאנו אומרים שזה מהותו. הקב"ה מגלה לנו את פעולותיו, ודרך זה אנו יודעים מה התכלית שהוא רוצה מאיתנו, אבל אנחנו בוודאי לא יודעים ולא נדע את עצמיות הבורא - את מהותו

#76 winnie

winnie

רק הגעתי

• רשומים
  • *
  • 16 הודעות

נכתב ב- ‎14/05/2008‏, ‎10:47

טוב, אז אני אוסיף עכשיו לתגובה הקודמת שלי.

אתה מדבר מצד לשונו של האבן שושן לדעתי

ממש לא! בדיוק להיפך, אז אנא קרא בעיון את מה שכתבתי קודם:
א. שם אינו מהות האדם ו/או אופיו. לכן לא כל כך ברור לי מאיפה ההגדרה ששם זה מלשון שומה.
המילה "שם" היא מילה עברית מקראית, ולכן יש לפרש אותה לפי לשון המקרא, ולא לפי הלשון של ימינו

לכן גם נקרא ספר שמות - שמות, כמו שאמרתי לאחר הבירור של מהות האומה ואיך היא נוסדה ועל זה מדבר ספר בראשית, בא ספר שמות ואומר לנו מה מטרתנו כאומה. זאת גם הסיבה שהוא נקרא ספר שמות. הקב"ה נגלה לנו ואמר לנו מה התכלית שלנו בעולם.
לכל יצור יש מהות, ולנו כאומה יש תכלית ברורה בעולם הזה, ולשם כך נוצרנו.
אגב הציטוט שהבאת מחזק את דברי - כְּדֵי שֶׁיִּרְאֶה וְיִתְבּונֵן אֵיזֶה שֵׁם רָאוּי לְכָל אֶחָד מֵהֶם, כְּפִי הַפְּעֻלָּה הַמְיֻחֶדֶת לְצוּרָתו
פעולה זה לא מהות. אנחנו פועלים בעולם כדי להשיג משהו.
לעניות דעתי יש פה חוסר הבחנה בין תווית לבין שם. גם לקופסת שימורים יש כמעין שם אבל זה לפי העברית של ימינו. לקופסת שימורים יש רק תווית.
ויש הבדל בין שם לבין תווית.
שהאדם הבחין בין מיני החיות, זה עדיין לא נקרא לתת להם שם כמו שנותנים שמות לבני אדם.
הוא הבחין שיש ג'יראפה, ויש סוס, וכלב וכו' ויש גם אדם. זאת הבחנה בין קבוצות/מינים. וגם לכל מין יש מטרה בעולם בשבילה הוא נברא.
אבל יש הרבה בני אדם, ולכל אחד יש שם! והשם של כל אחד הוא לא המהות שלו, משום שמהות לא משתנה. לא משנה מה תעשה וכמה תרצה ו/או תשתדל, אתה לעולם לא תהפוך להיות סוס. אתה יכול לשנות את פעולותיך בעולם, אבל לא את המהות שלך.

וזאת גם הסיבה שהאדם הופרד לגבר ולאשה, כי כאשר הוא היה מחובר הוא לא יכול היה לפעול ולעשות את הנדרש ממנו.
לא צריך עזרה בשביל מהות, צריך עזרה לפעולות ולמטרות שיש.

ועם כל הכבוד - עניין שם המשפחה אין לו שום קשר.
זה מנהג מאוחר. ובוודאי שלא היה נהוג בימי התנ"כ.
זה נעשה לצרכים ביוקרטיים, ולכן נולד הרעיון של שם משפחה.

בעניין המזל - ישראל הם מעל המזל.
זאת גם הסיבה שאסור לנו לשאול אסטרולוגים וכל מיני דברים כאלה, אלא לסמוך רק על הקב"ה.
לאדם יש תפקיד בעולם. כשהוא פועל בדרך הנכונה אז הוא גם מצליח. ושהוא פועל בניגוד לתכלית עבורה הוא נברא אז הוא לא מוצא את עצמו.
אנחנו לא תלויים בשום גורם אחר, אלא בקב"ה ואלה גם דברי הרמח"ל.
שוב - יש פה "בעייה" של השפה שמשתנה. מה שחז"ל והרמח"ל מדברים זה גורל.
אנחנו בימינו מבחינים בין מזל לבין גורל.
גורל אפשר לשנות, אבל מזל לפי לשוננו זה משהו אחר לגמרי, ולכן זה לא קשור לישראל.

מה שמוזר שמשפט הסיכום שלך דווקא אומר בדיוק את כוונתי.

עיקר העניין שרציתי להבהיר היא ששמו של האדם נוגע אל נטית הנפש שלו - מה הוא ומה תפקידו

מהו האדם ובמה הוא מצוייד זה לא קשור אלינו. זה משהו שניתן מהקב"ה. תפקידנו בעולם זה לגלות במה צויידנו כדי למלא את התכלית בשבילה נבראנו.
וזה מה שמייחד ומבדיל בין אדם לאדם. התכלית שלו בעולם.

בניגוד לדעה של החברה "הנאורה" שמאמינה שהאדם נברא כדי לבלות ורק בשביל "לעשות חיים" בעולם, הרי אנחנו מאמינים שיש לכל אחד מאיתנו תפקיד פה בעולם. השם שלנו זה התכלית שלנו בעולם.

כדאי שתראה את הסרטון הקצרצר הזה (כדקה וחצי) שבו הרב מסביר את משמעות השם
http://www.machonmei..._id.asp?id=2916
זה אחד הרבנים הגדולים והחשובים ביותר היום שיש (מבית מדרשו של הרב קוק זצ"ל שהיה בעצמו מקובל גדול)

#77 meni

meni

כבר זוכרים את השם שלי

• רשומים
  • 140 הודעות

נכתב ב- ‎18/06/2008‏, ‎05:14

שלום לך ותודה על התגובה וגם על כול הפירוט וכמובן על היחס והמאצץ לשתף את הידע שלך עם כולנו אז ככה לא היה לי זמן לעבור על כול מה שכתבתה לצערי אך אשמח אם תישלח לי פירוטים על השמות הבאים
מתנאל
אוריה
דניאל
מתניה
ושוב תודה

#78 D0ri

D0ri

אני קצת ביישן

• רשומים
  • **
  • 67 הודעות

נכתב ב- ‎18/06/2008‏, ‎13:55

ואם אפשר אז גם דורון
תודה :rolleyes:
תודה,
אני.

#79 helpy4

helpy4

אני בחבר'ה

• רשומים
  • 612 הודעות

נכתב ב- ‎18/06/2008‏, ‎23:03

דניאל
טיפוס עם הרבה חשיבות וערך עצמי
,יש בו חכמה זכה,
רגשני,לוקח ללב,
למרות שבתחילתו נוהג בדין בסופו של דבר הוא מסיים בטוב ובחסד
אמיץ לב
ולעיתים נוטה לקטנוניות,
צנוע ,
שופט מהר בני אדם .

מתני'ה -מתנא-ל לא מופיע ,
האותיות מ' ות' באותו השם זה לא דבר מומלץ (מת-חידלון )אבל מכיוון שיש את התוספת של שם ה' (י-ה ) זה גורם שמשפיע מצב רוחני מיוחד לאדם והוא הופך ליהיות שואף לרגש ופנימיות .
ואולי גם מתקן את המצב לגבי שני האותיות הראשונות שהצירוף שלהם הוא לא טוב .(צריך לעיין בזה עם אדם גדול בתורה ,אני אינני כזה )
אבל האות שבה מתחיל השם היא מם .
אז בוא נדבר עליה .
מם = מי ששמו מתחיל באות מם הוא טיפוס זורם , נע הרבה , פעלתן ונעים ,
אוהב שימחה ואופטימי ,טיפוס נאמן , מזדהה עם הזולת ,
רחמן , בנקל עלול להמשך לסמים או לשתיה חריפה ,
בעל הקרבה רוחנית .

על השם אוריה כתוב מעט מאוד בספר
רק לידיעה כללית - השם אוריה מופיע בתורה בהקשר לא טוב כל כך ,במידרש הוא נחשב למורד במלכות בית דוד
ונהרג בהיותו צעיר בקרב עם הפלישתים
כדאי לתת שמות של אנשים חיוביים שהוזכרו בנביאים או בתורה

אוריה- טיפוס שרוצה להקשיב ולעזור .
ומקשיב למי שנצרך לו

לגבי האות א' בראש השם -מי ששמו מתחיל בא' הוא טיפוס דומיננטי מאוד,החלטי ויציב, רוחני,רחב אופקים אוהב לעזור ,אמיץ ויוזם דברים.

דורון -
אדם שיודע להעניק טוב ונעימות לסביבתו .
נוטה לכעס וחוסר מנוחה .
משתדל ומצליח ליצב עצמו בחיים הגשמיים ויודע לשרוד ולהחזיק מעמד, מתחבר לבריות בצורה עיניינית ושיכלית ולא ברגש מלא .
מעשי ויודע להשיג את רצונותיו
לעיתים נוטה להסתגר ולהישאר מיסתורי עם עצמו .

אני ממליץ בחום לקרוא את ההקדמה בראש האשכול -זו הקדמה שהעתקתי מספר חשוב מאוד ומוסמך http://www.qsubs.net...h...ost&p=72333
יש כללים מאוד חשובים
למשל לא לקרוא בשמות של עצמים או עיצים
שם כמו אילנית - שאין בו את שם ה' והיא קרויה על שמו של עץ עלול בסבירות גבוהה לגרום לגזירת עקרות
כי למשל איילונית - ביהדות /במישנה /בגמרא - זהו כינוי לאישה גברית שאין לה ולד

כדאי לקרוא את ההקדמה
שמות שהוצעו כאן באשכול שקראתי בפורום הסמוך ממש לא טובים לילד
השם הכי טוב שניתקלתי בו עד היום היה - אבי- או אברהם

אבל חז"ל כבר אמרו - שברגע קריאת השם הקב"ה נותן בלב ההורים לקרוא שם שמתאים לנשמה
אז רק לידיעה כללית
זו לא גזירה שהילד יהיה רע או טוב ע"י השם (חס וחלילה )
רק מעניין שלאחר מעשה
רואים את הטבע של הילד איך מתחבר יפה עם השם
ולכל ילד יש את הבחירה בחייו ליהיות רשע או צדיק
העיקר לחנך כראוי ויגדל לתיפארת
לשמור ולהרחיק מחברים רעים ומדעות כוזבות
ולאמר לידו מילים יפות
ושיהיה הרבה נחת
בהצלחה

#80 D0ri

D0ri

אני קצת ביישן

• רשומים
  • **
  • 67 הודעות

נכתב ב- ‎20/06/2008‏, ‎13:51

וואי אין לך מושג כמה זה נכון, ככה בד"כ אנשים רואים אותי

דורון -
אדם שיודע להעניק טוב ונעימות לסביבתו .
נוטה לכעס וחוסר מנוחה .
משתדל ומצליח ליצב עצמו בחיים הגשמיים ויודע לשרוד ולהחזיק מעמד, מתחבר לבריות בצורה עיניינית ושיכלית ולא ברגש מלא .
מעשי ויודע להשיג את רצונותיו
לעיתים נוטה להסתגר ולהישאר מיסתורי עם עצמו .

תודה :rolleyes:
תודה,
אני.

9 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 9 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים